SLOVÁCI SA OBÁVAJÚ ZÁVISLOSTI OD LIEKOV

Marián Šóth: Strach z nežiaducich účinkov liekov je fenoménom dnešnej doby. Vo svojej ambulancii sa stretávam s tým, že pacient odmietne užívať liečbu pre obavy z nežiaducich účinkov. Takýto prípadný diskomfort pritom vieme riešiť či už úpravou alebo zmenou liečby.

Foto PEXELS
Dátum 28.03.2021

Vznik možnej liekovej závislosti vyvoláva u pacientov obavy a do veľkej miery ovplyvňuje ich prístup k liečbe. Vyplýva to z decembrového prieskumu 2muse realizovaného pre projekt Lieky s rozumom na reprezentatívnej vzorke 1 004 respondentov. Užívanie liekov, ktoré majú ako jeden z možných vedľajších účinkov vznik závislosti, sa spája s väčšou opatrnosťou aj odmietaním. O zmenu lieku, ktorý by mohol vyvolať závislosť, by požiadala až štvrtina ľudí. Takmer polovica opýtaných by liek užívala podľa pokynov lekára či lekárnika, no boli by opatrnejší a viac by si všímali reakcie na daný liek. Len 15 percent uviedlo, že by takýto liek užívalo bez obáv.

Príbalový leták ako dôležitý zdroj informácií

Strach z nežiaducich účinkov liekov je fenoménom dnešnej doby. „Vo svojej ambulancii sa stretávam s tým, že pacient odmietne užívať liečbu pre obavy z nežiaducich účinkov. Takýto prípadný diskomfort pritom vieme riešiť či už úpravou alebo zmenou liečby,“uviedol prezident Asociácie súkromných lekárov Marián Šóth. Ako dodal, výskyt nežiaducich účinkov, vrátane liekovej závislosti, vie do určitej miery ovplyvniť aj samotný pacient. „Dôležité je dodržiavať predpísané dávkovanie, intervaly medzi jednotlivými dávkami lieku, ale aj spôsob, akým liek užívame, teda s čím ho kombinujeme a či ho užívame povedzme nalačno alebo po jedle,“vysvetlil.

Prezidentka Asociácie na ochranu práv pacientov Mária Lévyováupozornila, že aj keď pacientov môže odrádzať čítanie príbalového letáku lieku, ktorý neraz obsahuje dlhý zoznam nežiaducich účinkov, pre pacienta je dôležitým zdrojom informácií. Potvrdili to aj výsledky prieskumu. Vo viac ako štvrtine prípadov, kedy boli pacientom predpísané rizikové lieky, ich o možnom vzniku liekovej závislosti neinformoval nikto, dozvedeli sa o ňom z príbalového letáku lieku.

Užívanie liekov s rozumom

„Len dostatočne informovaný pacient dokáže správnym užívaním svojho lieku minimalizovať vznik prípadných nežiaducich účinkov. A v prípade, že sa u neho vyskytnú, dokáže ich správne identifikovať a konzultovať ďalší postup v liečbe so svojím lekárom,“ uzavrela Lévyová. Asociácia na ochranu práv pacientov (AOPP) SR v súčasnosti združuje 47 pacientskych organizácii, ktoré sú zamerané na jednotlivé diagnózy. Pacientom poskytuje bezplatné zdravotnícke, sociálne a právne poradenstvo, informuje o ich právach a povinnostiach, ako aj o fungovaní systému zdravotnej starostlivosti. AOPP sa tiež podieľa na tvorbe slovenských a európskych zákonov a reprezentuje slovenské pacientske organizácie v zahraničí. Projektom Lieky s rozumom asociácia učí verejnosť o potrebe rozumného užívania liekov.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.