SLOVÁCI SA SKLADAJÚ NA MUNÍCIU PRE UKRAJINCOV

Iniciatíva Mier Ukrajine spustila občiansku zbierku na nákup munície pre susednú krajinu. Ľudia na Slovensku sa tak môžu pridať k iniciatíve českej vlády, ktorá podobnú zbierku iniciovala na medzištátnej úrovni. Doposiaľ sa podarilo vyzbierať zhruba 800-tisíc eur.

Foto SITA/JANA BIROŠOVÁ
Dátum 18.04.2024

Iniciatíva Mier Ukrajine spustila občiansku zbierku na nákup munície pre susednú krajinu, píše spravodajský web RTVS. Ľudia na Slovensku sa tak môžu pridať k iniciatíve českej vlády, ktorá podobnú zbierku iniciovala na medzištátnej úrovni. Portál poznamenáva, že zbierka je po dvoch dňoch existencie jednou z najúspešnejších u nás. Podporilo ju množstvo známych osobností.

„Vzniklo to šiesteho marca neprijatým hovorom, keď mi môj kamarát a fotograf Denníka N Vlado Šimček zavolal s tým, že má nápad. Bolo to pár dní po tom, keď sa Robert Fico a vláda sa odmietli pridať k českej iniciatíve,“ uviedol filozof a aktivista Fedor Blaščák. Iniciatíva českej vlády, ktorá rozbehla medzištátnu zbierku na muníciu pre Ukrajinu, je podľa Fedora Blaščáka zásadná pre Ukrajinu.

Bolo pre neho nepredstaviteľné, aby sa Slováci nepridali. Oslovil preto organizácie, ktoré od začiatku vojny pomáhajú Ukrajine. „K iniciatíve českej vlády sa pridalo vyše 20 krajín, bolo tam napríklad aj Slovinsko. Slovinská vláda prispela milión eur. Tak sme to začali pracovne nazývať Milión eur pre Ukrajinu,“ priblížil dobrovoľník z Iniciatívy Mier Ukrajine Marián Kulich.

Peniaze zväčša putujú ako účelovo viazaný dar ukrajinskej ambasáde v Prahe. Tá potom nakúpi konkrétny dohodnutý tovar. Doposiaľ sa podarilo vyzbierať zhruba 800-tisíc eur. Zbierka nemá určenú cieľovú sumu a bude pokračovať dovtedy, kým budú pokračovať boje na Ukrajine.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.