SLOVÁCI VLANI DAROVALI MIMOVLÁDKAM VYŠE 9 MILIÓNOV EUR

Na výške darov sa podľa manažérky darujme.sk Zuzany Behríkovej výrazne prejavil súcit s Ukrajinou.

Foto PIXABAY/ILUSTRAČNÉ FOTO
Dátum 11.01.2023

Ľudia vlani cez systém darujme.sk podporili mimovládne organizácie sumou viac ako deväť miliónov eur, čo predstavuje medziročný nárast o vyše 121 percent. Zapojilo sa o 60 percent viac darcov a o 44 percent sa zvýšil aj počet darov. TASR o tom informovala manažérka darujme.sk Zuzana Behríková.
Na výške darov sa podľa Behríkovej výrazne prejavil súcit s Ukrajinou. "Za prvý mesiac vojny darovalo vyše 46.000 ľudí viac ako štyri milióny eur organizáciám, ktoré pomáhali Ukrajincom. (...) Len 25. februára sme prijali viac ako 480.000 eur určených pre mimovládne organizácie," spresnila.

Okrem toho darcovia podporili aj iné témy, napríklad mimovládne organizácie, ktoré pomáhajú zdravotne znevýhodneným deťom, ľuďom bez domova či v núdzi, chránia životné prostredie, alebo sa snažia o lepšiu vymožiteľnosť práva. "Celkovo poslali v roku 2022 cez darujme.sk vyše 250.000 darov. Najviac darov smerovalo do organizácií Človek v ohrození, Slovenská katolícka charita a ACN – pomoc trpiacej Cirkvi," doplnila Behríková.

Prostredníctvom jednorazových príspevkov ľudia darovali viac ako sedem miliónov eur, najvyššia jednorazovo darovaná suma dosiahla 100.000 eur. Celková výška pravidelných darov presiahla dva milióny eur, priemerný pravidelný dar sa pohyboval v hodnote 16,62 eura a najvyšší prichádza vo výške 2000 eur.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.