SLOVÁKOM HROZÍ MASÍVNE PREPÚŠŤANIE Z PRÁCE

Premiér: Vláda nebude plošne odpúšťať odvody, pomôže firmám bez príjmov 

Foto 
Dátum 25.03.2020

BRATISLAVA 25. marca (TASR/extraplus.sk) – Vláda nebude plošne odpúšťať povinnosť platiť zdravotné a sociálne odvody, pretože sú firmy, ktorým sa aj v čase mimoriadnych opatrení pre nový koronavírus darí. Uviedol to na stredajšom brífingu premiér Igor Matovič (OĽaNO). Štát bude podľa neho pomáhať prioritne subjektom, ktoré pre karanténu nemajú príjmy.

"Ak dnes niektoré firmy žijú v ilúzii, že všetky straty, akýkoľvek prepad tržieb zaplatí štát, teda my všetci, tak hovorím, že ich nebudú mať preplatené, lebo ako štát by sme skrachovali," oznámil. 

Bohatšie firmy sa budú podľa neho "musieť trošku zariadiť aj samy". "Určite nebudeme preplácať odvody alebo ich odpúšťať. Nie teda tak, že sa v najbližších týždňoch a mesiacoch 'vypneme', že by sa neplatili sociálne a iné odvody," povedal. Napríklad reťazce majú podľa neho vďaka situácii vyššie tržby, ako mali pred "koronakrízou".

Vláda podľa Matoviča bude pomáhať adresne, teda tým, ktorí sú bez príjmov. "Určite nepôjdeme nejakým kobercovým náletom, že by sme peniaze po Slovensku rozhadzovali z helikoptéry," zdôraznil. Pomoc bude podľa neho v rozsahu, čo si ju bude štát môcť dovoliť.

Podľa premiéra by vláda mohla v čase, keď bude mať k dispozícii dostatok testov na prítomnosť nového koronavírusu, kľúčovým firmám pomôcť s testovaním ich zamestnancov. "Vieme fabriku rozdeliť na x-skupín, ktoré by sme testovali a vedeli by sme tak spustiť fabriky, ktoré by zo strachu pred koronavírusom dnes nefungovali," dodal.

Veľkí zamestnávatelia združení v Klube 500 odmietli požiadavku odborov na zastavenie slovenského priemyslu a podnikov. Podnikatelia návrhy na zastavenie výroby považujú za nezodpovedné, pretože by to malo negatívne dôsledky nielen na podniky, ale i na samotných zamestnancov, obyvateľov Slovenska, ako aj celé fungovanie krajiny, uviedol v stredu Klub 500. Zastavenie výroby v automobilke Volkswagen Slovakia uvítala Konfederácia odborových zväzov (KOZ), podľa ktorej by k podobnému kroku mali pristúpiť aj ďalší veľkí zamestnávatelia. 
"Slovensko i jeho priemysel sa nachádzajú v bezprecedentnej situácii. Na jej zvládnutie je kľúčové zachovať rozvahu a pokoj. Základom toho je i dostupnosť potravín a ďalších produktov základnej dennej spotreby - papiera, čistiacich prostriedkov – ale tiež energií, pohonných hmôt, dopravy a komunikačných prostriedkov," pripomenul výkonný riaditeľ Klubu 500 Tibor Gregor. Dodávky tovarov, energií a služieb môže Slovensko podľa podnikateľov zabezpečiť len ďalšou prevádzkou podnikov, ktoré tieto produkty alebo suroviny k nim vyrábajú. "Samozrejme, pri dodržiavaní najvyšších možných opatrení na ochranu zdravia zamestnancov," uviedol Gregor. 

Klub 500 upozornil, že jednotlivé výrobné odvetvia sú na seba úzko naviazané a výpadok niektorých z nich by mohol znamenať, že Slovensko nebude schopné pokryť základné potreby ľudí. Napríklad papierenský či potravinársky priemysel nie je schopný fungovať bez chemického priemyslu.   

KOZ v pondelok po oznámení o prerušení výroby v bratislavskom Volkswagene uviedla, že v záujme ochrany zdravia a bezpečnosti zamestnancov verí v podobné rozhodnutie aj u iných zamestnávateľov. Potenciálne riziko šírenia nákazy vo výrobných závodoch, logistických centrách a všade tam, kde aktuálne ešte stále prichádza k stretávaniu sa veľkého počtu ľudí v uzatvorených priestoroch, je podľa odborárov obrovské.

Podľa Klubu 500 by bolo oveľa prínosnejšie, ak by sa odborári sústredili na riešenia skutočných, kľúčových problémov zamestnancov, ktoré mimoriadna situácia spojená s novým koronavírusom prináša. Napríklad individuálnej osvete zamestnancov, ako sa pred vírusom chrániť v konkrétnych situáciách na pracovisku. 

Úplné zastavenie výroby by podľa Klubu 500 znamenalo ekonomickú katastrofu pre podnikateľov, chýbajúce peniaze v štátnom rozpočte a rastúcu nezamestnanosť. "Treba si uvedomiť, že priemyselná výroba v Európskej únii, s niektorými výnimkami, ďalej prebieha. Slovensko si v tejto situácii nemôže dovoliť paralyzovať svoj priemysel. Na základe priebežnej komunikácie s krízovým štábom prijímajú podniky združené v Klube 500 opatrenia tak, aby sme dokázali zabezpečiť zdravotne bezpečnú prevádzku a zamedzili šíreniu vírusu na pracovisku. Posledné, čo Slovensko teraz potrebuje je chaos a panika," dodal Gregor.