SLOVÁKOV VRAJ TREBA NAUČIŤ, ŽE SLOVO MIGRANT NIE JE NADÁVKA

Proimigrantská propaganda na Slovensku začína, chcú nás naučiť kriticky myslieť a pracovať s informáciami

Foto ARCHÍV
Dátum 04.08.2020

BRATISLAVA 4. augusta (TASR/extraplus.sk) - Veľa ľudí používa slovo migrant ako nadávku a "mýli si dojmy s pojmami". Vyplýva to z poznatkov mladých ľudí zaradených do prípadovej štúdie o pozitívnych príkladoch dobrovoľníckej praxe v nízkopríjmových krajinách Platformy rozvojových organizácií Ambrela.

"Migranti prekračujú hranice vlastného štátu dobrovoľne pre prácu, štúdium či dobrovoľníctvo. Utečenci však z domova utekajú pred vojnou, stratou slobody, inak by im hrozila smrť, mučenie či väzenie," upozorňuje autorka štúdie Božena Markovič Balúchová. Rozprávaním vlastných životných príbehov v súvislosti s prácou v migrujúcich komunitách počas prednášok na školách, vo svojej rodine alebo cez médiá sa snažia mladí ľudia zaradení do štúdie bojovať s predsudkami a dezinformáciami. "V teréne pracovali priamo so zraniteľnými skupinami a vedia teraz uviesť rôzne stereotypné zobrazovania migrujúcich ľudí na pravú mieru," uviedla Markovič Balúchová.

Tvrdí, že napriek rôznym osvetovým kampaniam stále pretrvávajú negatívne postoje voči imigrantom, a to nielen na Slovensku. "Dôvodom je napríklad nedostatočný dôraz na tréning kritického myslenia, prácu s informáciami a mediálnu gramotnosť v našom vzdelávacom systéme. Aj preto sa Ambrela zapojila s partnermi z celej Európy do projektu s názvom 'Globálne ciele a migrácia', ako aj do kampane 'Tváre migrácie'. Jeho výstupom sú nielen webináre, verejné podujatia, ale aj výskum a príprava takýchto štúdií k téme," informovala.

PRÁVE STE DOČÍTALI ODOMKNUTÝ ČLÁNOK:

 

Ak sa Vám článok páčil a máte naďalej záujem čítať pravdivé a nezávislé texty staňte sa naším predplatiteľom a získajte množstvo výhod:

 

https://www.extraplus.sk/extraplus/predplatne

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.