SLOVANIA VÍŤAZILI

Slovenský národný tím nastúpil na MS v dresoch so slovenským štátnym znakom na hrudi

Foto TASR/AP, MARTIN BAUMANN, EXTRA PLUS
Dátum 11.05.2019

Slovenská republika je hostiteľom 83. Majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji seniorov práve v čase, keď si celý svet pripomína výročie oslobodenia, víťazstva Červenej armády so spojencami nad fašizmom i ukončenia hroznej 2. svetovej vojny. 

Víťazná Zborná na Slavíne

Sympatické bolo, že na to nezabudli ani športovci. Vo štvrtok sme stretli najväčšie hviezdy svetového hokeja nad Bratislavou. Napriek daždivému počasiu prišli hokejoví reprezentanti Ruska položiť kvety a vence k hrobom vojenského cintorína na bratislavskom Slavíne. "Deň víťazstva je jeden z najdôležitejších sviatkov. Pozdravujem všetkých veteránov, ktorým patrí obrovská vďaka," povedal kapitán "zbornej" Iľja Kovaľčuk. "Ďakujeme im za naše životy. Toto je  príležitosť nás mladých vzdať hold hrdinom, neberieme to na ľahkú váhu“ dopovedal Alexander Ovečkin. Osobnostné aj športové kvality vzápätí potvrdili ruskí hokejoví reprezentanti aj vo svojom prvom vystúpení na svetovom šampionáte. Nórom nedali žiadnu šancu a porazili ich 5:2, keď v polovici zápasu viedli jasne 4:0. A hoci naša redakcia nepatrí medzi športové médiá, nemohli sme „nebyť pri tom“... Dostali sme sa na otvárací zápas našich „bratov“. 

Česká prevaha

Českí hokejisti tiež vykročili správnou nohou a do boja o zlaté medaily si v bratislavskej B-skupine pripísali cenné tri body. V piatok večer triumfovali nad dvojnásobnými obhajcami titulu Švédmi tiež výsledkom 5:2. Zverenci trénera Miloša Říhu, ktorý bol dlhoročným trénerom bratislavského Slovana, korčuľovali za triumfom zložitejšie. Víťazstvo strhli na svoju stranu až v záverečnej tretine, ktorú vyhrali 3:0. Kľúčovým gólom sa vo vyhrotenom šlágri ukázal byť gól Michaela Frolíka zo 41. minúty pri remízovom stave 2:2. Pruhovaní arbitri ho uznali až po konzultácii s videorozhodcom. 

Extra plus na štadóne

My „baby“ z Extra plus sme mali radosť aj zážitok, lebo atmosféra na „hokejovej diskotéke“ bola úžasná. Bolo neuveriteľné sledovať českých fanúšikov, ktorých mali na štadióne Ondreja Nepelu absolútnu prevahu a Švédom to neprispievalo k výkonu. Český gól na úvod poslednej tretiny predznamenával, že zápas bude gradovať a veru bolo to tak. Súboj bol rýchly, príliš tvrdý s jasným zámerom uhrať čo najlepší výsledok. Piaty gól do prázdnej brány už len zaklincoval české víťazné ťaženie a posledných tridsaťštyri sekúnd pomaly vyzeralo, že sa ani nedohrajú, pretože švédski reprezentanti nedokázali uniesť tak vysokú prehru. Za českou bránkou sa strhla mela ako v Horehronskej krčme. Počas celého zápasu sme prežívali aj súboj Slovákov s Američanmi, pretože priebežne komentátori hlásili stav z Košickej arény. Českí fanúšikovia ukázali súdržnosť so svojím tímom i národom. Zimným štadiónom hlasno znela česká hymna. Veríme, že presne taký istý bol aj záverečný radostný ošiaľ v hľadisku Košickej Steel arény, ale aj vo všetkých „fanzónach“ po celom Slovensku i v každej domácnosti „hokejovej krajiny“. Lebo Slováci porazili favorizovaných Američanov nabitých hviezdami z NHL po úžasnom výkone 4:1!

Americká prehra

Napriek tomu, že americká ambasáda sa dočasne presťahovala do Košíc. Po vzore historických dobyvateľov si rozložila pri soche Immaculata na Hlavnej ulici v Košiciach stan. Veľvyslanectvo USA v ňom ponúka hokejové zážitky, zábavu aj informácie o vízach či výmenných programoch, hoci mnohým to viac pripomína nedávne aktivity slovenskej armády pri regrutovaní brancov... Keďže sme patrili medzi prvých kritikov, osobne nás v redakcii potešilo rozhodnutie vedenia slovenského hokeja, ktoré ustúpilo a napokon slovenský národný tím nastúpil na MS v dresoch so slovenským štátnym znakom na hrudi. No a popri tom bolo na ramenách dostatočne viditeľné aj nové logo „Hockey Slovakia“.   

Sme Slovania nie „podľudia“

Slniečkárske médiá i nenávisť šíriaci portál Zomri si zase v prvý deň šampionátu všimli výnimočný pútač pri výjazde z košického letiska. A na ňom slovenská vlajka zviazaná s ruskou a nápis „We are Slaws not untermenschen". V preklade to znamená "Sme Slovania, nie ‚podľudia’". Isto mnohých prekvapil ba aj šokoval. Isto budú pátrať a špekulovať, ktože ho a s akým zámerom vyrobil či umiestnil na reklamnú plochu Bigmedie? Nič však nezmenia na fakte, že prvý deň Majstrovstiev sveta v hokeji patril na Slovensku víťazstvu Slovanov. Milí priatelia, držme palce našim, aby sme si ich víťazstvo užili ešte aj v Bratislave!

Fotogaléria