SLOVENSKÉ FIRMY: SME TU NA TO, ABY SME VYRÁBALI, NIE TESTOVALI ZAMESTNANCOV!

Asociácia priemyselných zväzov a dopravy sa sťažuje na problémy pri testovaní nezaočkovaných zamestnancov. Podľa nej fabriky nie sú testovacie centrá, pričom nie je možné otestovať dvetisíc pracovníkov tak, aby pri tom nebola zasiahnutá výroba. 

Foto TASR/Jakub Kotian
Dátum 29.11.2021

Firmy nie su testovacie centra a testovanie jednoducho nevedia vykonať. V reakcii na začiatok testovania v podnikoch to uviedla Asociácia priemyselných zväzov a dopravy. Tá upozornila, že fabriky majú pri povinnom testovaní nezaočkovaných a neprekonaných zamestnancov, ktoré od dnešného dňa nariadila vláda, problémy. Primárne riešia najmä nedostatok antigénových testov.

„Priemyselne podniky su založené pre to, aby realizovali priemyselnú vyrobu a nie testovali zamestnancov. Preto opakovane tvrdime, ze kazdy by mal robiť to, co vie. V podniku, do ktorého na pracovnú zmenu nastúpi dvetisíc pracovnikov, nie je možne testovanie zrealizovať operatívne a rýchlo, aby nebola zasiahnutá samotná vyroba," konštatuje asociácia.

Fabriky sa sťažujú aj na to, že im chýbajú tzv. autorizované osoby, ktoré majú dohliadať na proces testovania. Ďalšie problémy sa týkajú daňového hľadiska. Firmy nevedia, ci preplácané testy budu tvoriť súčasť mzdy zamestnanca a vyriešená nie je ani otázka zdaňovania firiem, ak im od statu pride platba za vykonané testy. Rovnako nemajú podniky vedomosť, ako budu vykazovať zrealizované testy a aké doklady budú povinne na preukázanie, že testovanie naozaj zrealizovali a v akom množstve.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.