SLOVENSKÉMU ZDRAVOTNÍCTVU HROZÍ, ŽE PRÍDE O VIAC AKO 2-TISÍC SESTIER

Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek upozornila, že starnutie pracovnej sily je dlhodobo neriešený problém, ktorým sa treba začať seriózne zaoberať. Staršie sestry je podľa komory potrebné udržať v systéme zdravotnej starostlivosti, inak hrozí ich predčasný odchod.

Foto PEXELS
Dátum 15.01.2021

Pri aktuálnom enormnom nedostatku sestier v systéme zdravotnej starostlivosti hrozí, že zo zdravotníctva odíde ďalších 2 381 z nich z dôvodu dosiahnutia dôchodkového veku. Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek upozornila, že starnutie pracovnej sily je dlhodobo neriešený problém, ktorým sa treba začať seriózne zaoberať. Staršie sestry je podľa komory potrebné udržať v systéme zdravotnej starostlivosti, inak hrozí ich predčasný odchod.

Na Slovensku je vo veku nad 60 rokov takmer 1 500 sestier. Ide o sestry, ktoré môžu už dnes odísť z profesie, prípadne využiť možnosť predčasných dôchodkov. "V predpandemickom období by práve táto skupina uvažovala, že svoj odchod do dôchodku oddiali. Dnes to však neplatí. Vo veku nad 65 rokov registrujeme ďalších až 881 sestier, ktoré môžu odísť doslova zo dňa na deň," upozornil riaditeľ kancelárie komory Lukáš Kober. Dodal, že vyše dvojtisícový výpadok sestier by náš systém neuniesol. Zároveň pripomenul, že máme o 20 % pracovnej sily v ošetrovateľstve menej, ako by sme mali mať k dosiahnutiu priemeru Európskej únie. Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek je samosprávna stavovská organizácia s celoslovenskou pôsobnosťou. Sídli v Bratislave, združuje 40-tisíc sestier a pôrodných asistentiek. Hlavnou úlohou komory je obhajovať profesijné, hospodárske a sociálne záujmy členov komory v zdravotníckych, sociálnych, školských a iných zariadeniach.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.