SLOVENSKÍ IMUNOLÓGOVIA OČAKÁVAJÚ VAKCÍNU PROTI COVID-19 NA JAR 2021

Podľa Miloša Jeseňáka, odborného garanta Martinských dní imunológie, je využitie vakcíny jediným spôsobom, ako zastaviť šírenie vírusu.

Foto PEXELS
Dátum 25.09.2020

MARTIN 25. septembra (SITA/extraplus.sk) - Očkovacie vakcíny proti ochoreniu COVID-19 by mohli byť k dispozícii v úvode druhého kvartálu budúceho roka. Počas 18. ročníka Martinských dní imunológie to vyhlásil odborný garant podujatia Miloš Jeseňák. Opiera sa pritom o súčasný priebeh klinických skúšok. Jeseňák označil vývoj vakcíny za jednu z najväčších výziev v súčasnosti. "Na základe súčasného priebehu tejto infekcie sa očakáva, že toto bude jediný spôsob, ako zastaviť šírenie vírusu v populácii," uviedol imunológ Kliniky detí a dorastu Univerzitnej nemocnice Martin. Odborníci z odboru imunológie sa stretávajú raz ročne v Martine, aby prediskutovali rôzne témy z oblasti imunológie a alergiológie. Aktuálnou problematikou bolo ochorenie COVID-19.

Imunológ Radovan Košturiak sa pozerá na problematiku vakcíny ako na niečo, čo môže spoločnosť zbaviť rúšok a uviesť ju do normálu. "Momentálne existuje zhruba 168 štúdií, z nich je v poslednej, tretej fáze prípravy asi 30 a reálnych možno tak 9, z ktorých by mohla vakcína vzniknúť," tvrdí Košturiak.

Podľa jeho slov sa vo vývoji vakcíny črtajú tri rôzne cesty. "Jednou je klasická inaktivovaná forma vakcíny, ako ju poznáme aj z chrípky. Potom sú skúmané možnosti takzvanej mRNA vakcíny a vektorovej vakcíny. Už máme k dispozícii aj prvé dáta a ukazuje sa, že tieto vakcíny sú účinné aj proti rôznym mutáciám nového koronavírusu," dodal Košturiak.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.