SLOVENSKO JE PREMIANTOM EURÓPY VO VÝROBE ČISTEJ ELEKTRINY BEZ EMISIÍ

Slovensko je podľa analytikov významne nízkoemisná krajina a to najmä vďaka tretiemu bloku Atómovej elektrárne Mochovce a plánovanému zatvoreniu uhoľnej elektrárne v Novákoch koncom tohto roka.

Foto tasr/radovan stoklasa
Dátum 23.11.2023

Slovensko je v otázke výroby čistej elektriny bez emisií absolútnym premiantom v Európe. Zhodli sa na tom analytici z Dáta bez pátosu. Slovensko je podľa nich významne nízkoemisná krajina. Je to najmä vďaka tretiemu bloku Atómovej elektrárne Mochovce a plánovanému zatvoreniu uhoľnej elektrárne v Novákoch koncom tohto roka.

„Je to jedna z mála vecí, kde sme si domácu úlohu splnili na jednotku s hviezdičkou. Ostatné krajiny, napríklad Poľsko, Balkán – juhovýchod, Turecko, sú ďaleko za nami,“ dodali analytici. Z veľkých producentov sú na tom ešte podľa analytikov dobre Francúzsko, Španielsko, Portugalsko a celá Škandinávia. Z veľkých znečisťovateľov sú na tom zle Nemecko, Poľsko a Turecko. 

„V roku 2023 je situácia zmenená aj v Nemecku, ktoré vyplo svoje jadrové elektrárne. Výrazne narástli kapacity vetra a slnka, a hlavne sa z exportéra (aj špinavej elektriny) stal importér (hlavne jadrovej elektriny),“ konštatovali analytici.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.