SLOVENSKO KÚPI OD ŠVÉDSKA PÁSOVÉ OBRNENÉ VOZIDLÁ ZA 1,68 MILIARDY EUR

Ministerstvo obrany SR zároveň tvrdí, že žiadne rozhodnutie o uzemnených stíhačkách MiG-29 zatiaľ nepadlo. Ministerstvo zahraničných vecí potvrdilo, že Slovensko je stíhačky pripravené odovzdať Ukrajine.

Foto SITA/DIANA ČERNÁKOVÁ
Dátum 12.12.2022

Slovensko uzavrelo so Švédskom medzivládnu zmluvu na nákup 152 kusov pásových obrnených vozidiel CV90 MkIV s 35 mm kanónom. Celkové predpokladané náklady na obstaranie pásovej techniky vrátane infraštruktúry sú približne 1,688 miliardy eur s DPH. Prvé kusy techniky pre Ozbrojené sily SR budú dodané v roku 2025. TASR o tom informovala hovorkyňa Ministerstva obrany (MO) SR Martina Kovaľ Kakaščíková.

Žiadne rozhodnutie o uzemnených stíhačkách MiG-29 zatiaľ nepadlo. Pre TASR to uviedla hovorkyňa Ministerstva obrany (MO) SR Martina Kovaľ Kakaščíková. Ministerstvo zahraničných vecí potvrdilo, že Slovensko je stíhačky pripravené odovzdať Ukrajine. Zástupcovia vlády o téme rokovali minulý týždeň v Kyjeve s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským.

"Na stanovisku ministerstva obrany sa nič nezmenilo. Stále platí, že so spojencami ďalej rokujeme, čo s uzemnenými migmi, žiadne rozhodnutie však doposiaľ nepadlo. V prípade akejkoľvek zmeny budeme, tak ako doteraz, o všetkom včas informovať," skonštatovala hovorkyňa rezortu obrany. Migy boli aj témou minulotýždňovej návštevy zástupcov slovenskej vlády na Ukrajine. "S našimi partnermi v Severoatlantickej aliancii (NATO) rokujeme o tom, ako to urobiť a garantovať, aby zostala zachovaná a posilnená naša obranyschopnosť a bezpečnosť," uviedol pre TASR minister zahraničných vecí Rastislav Káčer.

Stíhacie lietadlá MiG-29, ktoré od vzniku Slovenskej republiky tvorili základ nadzvukového taktického letectva SR, od septembra uzemnili. Ochranu vzdušného priestoru SR zabezpečujú Česko a Poľsko, pripojiť by sa mohlo aj Maďarsko. Chrániť slovenské nebo majú do dodania nových stíhačiek F-16.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.