SLOVENSKO MÁ NAJVYŠŠÍ RAST CIEN V EUROZÓNE

Za bývanie a energie podľa dát Eurostatu z roku 2021 platí priemerná slovenská domácnosť až 31 percent všetkých svojich výdavkov – najviac z celej Európskej únie. Priemer je 25 percent.

Foto SITA/DIANA ČERNÁKOVÁ
Dátum 03.08.2023

Slovensko má najvyšší rast cien v eurozóne. Tak hovoria odhady júlovej inflácie od európskeho štatistického úradu Eurostat. Ide o údaj za posledný rok, ktorý mohol nahnevať mnoho občanov, ktorým dražoba odhrýza z výplatných pások.

Ako píše Pravda, nameraných 10,2 percenta – pričom priemer eurozóny je 5,3 percenta – má však viacero dôvodov. Prvým je „optické skreslenie“ z dôvodu regulovaných cien. Keďže viacero západných štátov vrátane pobaltských krajín už vyššie účty za plyn, elektrinu či vodu už pocítilo vlani, Slovensko si tým prešlo až od tohto januára. Zdražovanie energií nás teda „dobehlo“ neskôr.

Rozdielny spôsob účtovania cien energií však nie je jediným vysvetlením. Má to aj druhý dôvod. Slovensko, podobne ako naši susedia, patrí k relatívne chudobnejším krajinám oproti západným štátom. A tie platia viac za bývanie, vodu, elektrinu, plyn a, samozrejme, za potraviny a nealkoholické nápoje. „Spotrebný kôš v chudobnejšej východnej Európe obsahuje viac potravín a energií. A to sú zložky, ktorých ceny rástli od ruskej invázie na Ukrajinu najrýchlejšie,“ hovorí ekonóm z ministerstva financií Branislav Žúdel.

Na porovnanie, za bývanie a energie podľa dát Eurostatu z roku 2021 platí priemerná slovenská domácnosť až 31 percent všetkých svojich výdavkov – najviac z celej Európskej únie. Priemer je 25 percent.

Za potraviny a nealko nápoje vydáva slovenská domácnosť zhruba každé piate euro, teda asi 20 percent z celkového rozpočtu. Tu už Slovensko nie je na prvom mieste v EÚ, ale aj tak je to nadpriemerne veľa. Priemer v únii je 14 percent. Viac ako Slováci dávajú zo svojich peňaženiek na potraviny balkánske a pobaltské štáty.

Pozíciu „lídra“ v zdražovaní skresľuje aj fakt, že naši susedia z východného bloku Európy – Česi, Poliaci a Maďari – neplatia eurom a nie sú v rebríčku krajín, ktorým Eurostat odhadol ceny za júl. Ak by sme sa pozreli na júnové ceny, zistíme, že susedné krajiny sú na tom podobne, ak nie horšie, ako my. Česi mali rast cien na úrovni 11,2 percenta, Poliaci 11 a Maďari dokonca 19,9 percenta.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.