SLOVENSKO PLÁNUJE V NAJBLIŽŠÍCH ROKOCH UDRŽAŤ OBRANNÉ VÝDAVKY NA ÚROVNI 2% HDP

V roku 2006 sa ministri obrany NATO zaviazali dosiahnuť cieľ vynakladať na obranu dve percentá rozpočtových výdavkov.

Foto tasr/pavel neubauer
Dátum 16.03.2024

Slovenská republika plánuje v najbližších rokoch udržiavať obranné výdavky na úrovni dvoch percent HDP, čo vyplýva aj z programového vyhlásenia vlády. Ministerstvo obrany (MO) SR to uviedlo pre TASR v súvislosti s 20. výročím vstupu SR do NATO.

"Obranyschopnosť je základnou funkciou štátu, od ktorej závisí jeho existencia a bez zabezpečenej obrany suverénny prosperujúci štát nemôže existovať. V kontexte prebiehajúcej vojny na Ukrajine štáty tiež prirodzene pociťujú potrebu zvyšovať obranné výdavky - SR si však rovnako ako aj iné štáty na východnom krídle NATO uvedomuje potrebu nájsť istú rovnováhu medzi výdavkami na obranu a na ostatné oblasti," skonštatoval rezort.

V roku 2006 sa ministri obrany NATO zaviazali dosiahnuť cieľ vynakladať na obranu dve percentá rozpočtových výdavkov. Tento záväzok obnovili lídri spojeneckých krajín na samite vo Walese v septembri 2014 a ako záväzný pre splnenie tohto kritéria stanovili rok 2024. Slovensko bolo vlani medzi 11 z 31 členských krajín Severoatlantickej aliancie, ktoré záväzok dvoch percent HDP na obranu splnili. Vyplýva to z výročnej správy, ktorú v marci predstavil v Bruseli generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.