SLOVENSKO PO ROKU MATOVIČA

Vo vedení štátu sa zišli usvedčení plagiátori, predsedom parlamentu je mafián, ministerkou pre informatizáciu, regionálny rozvoj a investície je bábkoherečka, ministrom školstva je obuvník (či kaderník?), za vedúceho špecializovaného zdravotníckeho ústavu bol dosadený hutník...

Foto KOLÁŽ EXTRA PLUS
Dátum 22.03.2021

Je to práve rok od chvíle, keď sa Slovenska zmocnilo antikorupčné transparentné komando Igora Matoviča. Kam sme sa za ten rok dostali? Prekvitá Slovensko do prosperity, demokracie a slobody, ako sľubovala koalícia pred voľbami? Začať treba asi od boja proti korupcii, keďže hlavné vládne hnutie OĽaNO sa od svojho vzniku vyhlasuje za protikorupčné hnutie a jeho hlavnou témou je boj za slušnú spoločnosť bez kradnutia, podplácania, klamania a konfliktov záujmov. Ako sa to prejavuje v praxi? Najvyšší súd rozhodol, že človek, ktorý s premiérom Matovičom a ministrom Sulíkom kávičkoval a raňajkovával, ide na 19 rokov do basy. Premiér a jeho minister však v tom problém nevidia a naplno sa venujú svojej obľúbenej zábave, prepieraniu svojej znečistenej spodnej bielizne na verejnosti.

Konflikt záujmov

Neprekáža to ani systémovým médiám, tie si s konfliktmi záujmov naozaj nerobia ťažkú hlavu: napríklad sudkyňa Pamela Záleská, ktorá rozhodovala v kauze vraždy Jána Kuciaka, dala zatvoriť Haščáka, rozhodovala v kauze televíznych zmeniek a poslala generála Lučanského do väzenia, odkiaľ sa už nevrátil, má nadštandardný vzťah s novinárkou Monikou Tódovou, známou tým, že má vždy tie najlepšie tajné informácie z justície. Tieto dve dámy boli spolu na PCR teste a ktovie, čo všetko ešte ich vzťah zahŕňa. Vzhľadom na veci, ktoré sa stali, na informácie, ktoré unikli zo spisov, na chválospevný rozhovor so sudkyňou, ktorý Tódová napísala, by tento vzťah mohol byť prvotriednym škandálom – keby si zodpovední a systémové médiá ráčili všimnúť, že tu sa dá vidieť celý rad konfliktov záujmov.

Dôveru príliš nevzbudzuje ani fakt, že vo väzbe je celý rad ľudí, ktorí neboli odsúdení, úrady nerobia v ich prípadoch nijaké úkony a sú tam iba na základe pochybných udaní kajúcnikov, ktorí vďaka tomu behajú po slobode. Niektorí uväznení, ale neodsúdení predstavitelia justície z čias predošlých vlád sa vo väzbe zjavne nudia, a preto si krátia čas samovraždami. Po údajnej samovražde generála Milana Lučanského sa po dlhých mesiacoch bez súdneho procesu vo väzbe pokúsila o samovraždu aj uväznená sudkyňa Monika Jankovská, ale pokus prežila. Samovraždu, a to bol dokonca na slobode, naopak, dokonal kajúcnik František Böhm, ktorý svedčil proti Lučanskému. Ktovie čo ťažilo jeho dušu...

Mocenské komando

Komisia, ktorá skúma, ako mal Lučanský spáchať samovraždu, navštívila prešovskú väznicu, aby zistila, čo sa tam vtedy vlastne stalo. Pre istotu v tej komisii chýba zástupca rodiny Lučanskej, europoslanec Miroslav Radačovský – asi aby nerušil objektívnosť a nezaujatosť práce komisie. A vidno, že tá komisia pracuje naozaj usilovne: jej člen, poslanec Marian Kotleba sa dokonca pokúšal cvične obesiť na teplákovej bunde tak, ako to údajne urobil generál Lučanský. Divné – napriek presne rovnakým podmienkam to u neho nefungovalo. Možno preto, že pri tom nemal asistenta a odborného poradcu kalibru Mikuláša Černáka. Koaličné mocenské komando by mu ešte chcelo dopriať dostatok príležitostí, aby sa v tejto činnosti zdokonalil, ale o tom musí rozhodnúť až Najvyšší súd – ten má posúdiť, či si Kotlebova hra s číselkami zasluhuje štyri roky a štyri mesiace tvrdej basy, alebo nie. Konflikt záujmov sa celkom určite netýka ani nového špeciálneho prokurátora. Ten je naozaj veľmi špeciálny: je ním politik tak špeciálne poprepájaný s koalíciou, mimovládkami a veľvyslanectvom, že špeciálnejší už hádam ani nemôže byť. Že to bola tá správna voľba, to najlepšie dokazujú komentáre opozície. Napríklad šéf strany Vlasť Štefan Harabin to okomentoval: „Kollár, podvodný plagiátor a díler drog, prijal sľub od Lipšica, podvodníka a zlodeja v podmienke?“ Alebo poslanec Ľuboš Blaha: „Advokát Penty, ktorému ešte nevypršal trest za zabitie človeka, zložil sľub do rúk poskoka mafiánov, ktorý štartoval autá bossovi Steinhübelovi. To nevymyslíš, to je ,slušné Slovensko‘. Presne toto by si želal Ján Kuciak.“

Transparentnosť na chvoste

Sme pri ďalšom z kľúčových predvolebných hesiel tejto koalície, ktorým je transparentnosť: ide teda o otvorené a férové výberové konania zaručujúce, že na jednotlivé miesta budú dosadzovaní len najlepší odborníci a v tendroch budú vyhrávať len najlepšie ponuky. Tých vrcholne transparentných personálnych nominácií vládnej plagiátorskej junty je naozaj dlhý rad. A naopak, z ministerstva školstva v reakcii na personálne čistky a manažérske katastrofy ministra Branislava Gröhlinga zutekal takmer celý personál Inštitútu vzdelávacej politiky. „Vyučil sa za obuvníka, nikdy sa tým neživil. Odišiel do Anglicka, kde si urobil vizážistický kurz. Po návrate na Slovensko si otvoril sieť kaderníctiev a robil kaderníka. Vyštudoval právo, ale nikdy sa ním neživil. Diplomovú prácu opísal. Aké predpoklady má na to, aby zastával post ministra školstva?!“ pýta sa na margo ministra Gröhlinga bývalá predsedníčka SNS Anna Belousovová. Transparentnosť je presne to slovo, ktoré sa hodí na nákup radarov z Izraela, ktorý vláda schválila za pol dňa, bez verejného obstarávania. Veď čo iné Slovensko potrebuje urgentnejšie kúpiť v núdzovom koronakrízovom stave, bez výberového konania, než radary, so servisom spolu za štvrť miliardy? V časoch predošlej vlády ktosi kúpil do nemocnice jedno cétečko za pár stotisíc eur a korporátnym médiám sa to zdalo predražené, preto nad tým dlhé mesiace špiritizovali – tie isté médiá sa teraz tešia z nových radarov spolu s ministrom Naďom, aká super kúpa to bola. Medzitým europoslankyňa Lucia Ďuriš-Nicholsonová zistila, že ministerka pre informatizáciu, regionálny rozvoj a investície Veronika Remišová niekde stratila miliardu eur z eurofondov. Remišová tvrdí, že k takým zákerným klamstvám sa neuchýlili ani Fico s Pellegrinim, čo je v slovníku koaličníkov to najtvrdšie vyjadrenie, nad ktorým je už iba kliatba Kotlebom. Ukázalo sa, že Nicholsonová síce mala pravdu, ale keďže sa nepatrí to s transparentnosťou preháňať a takto podrážať koaličné nohy, vyústilo to do jej odchodu zo strany SaS.

Nový špeciálny prokurátor je naozaj veľmi špeciálny: je ním politik tak špeciálne poprepájaný s koalíciou, mimovládkami a veľvyslanectvom, že špeciálnejší už hádam ani nemôže byť.

 

Tento článok je obsahom pre predplatiteľov.

 

Pridajte sa k predplatiteľom

Ste predplatiteľom?

Prihláste sa

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.