SLOVENSKO POSKYTLO KENI HUMANITÁRNU POMOC ZA 213-TISÍC EUR

Slovensko sa týmito aktivitami pripája k širokej iniciatíve EÚ zameranej na podporu partnerských krajín v boji proti novému koronavírusu

Foto tasr/pavol zachar
Dátum 24.07.2020

BRATISLAVA 24. júla (TASR/extraplus.sk) – Slovenská republika poskytla z Letiska Milana Rastislava Štefánika v Bratislave v piatok (24. 7.) Keni humanitárnu pomoc v súvislosti s bojom proti pandémii ochorenia COVID-19. Hodnota materiálnej humanitárnej pomoci predstavuje 213.076 eur. TASR o tom informovali z tlačového odboru Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR.

"Slovensko pôsobí v Keni pod značkou SlovakAid už od svojho vzniku v roku 2003. Keňa je jednou z troch programových krajín rozvojovej spolupráce Slovenskej republiky a naším strategickým partnerom v subsaharskej Afrike. Je preto pochopiteľné, že jej obyvateľom chceme pomôcť aj v boji proti novému koronavírusu," uviedla štátna tajomníčka rezortu diplomacie Ingrid Brocková s tým, že je rada, že súčasťou humanitárnej zásielky sú aj diagnostické testy vyvinuté tímom slovenských vedcov

Keňa podľa tlačového odboru MZVEZ SR požiadala o humanitárnu pomoc prostredníctvom Centra koordinácie núdzových reakcií EÚ (ERCC). Zásielku tvorí 50.000 kusov diagnostických testov na detekciu SARS-CoV-2 vyvinutých spoločnosťou MultiplexDX, diagnostický prístroj PCR termocykler, 1800 litrov dezinfekčného koncentrátu od firmy Mikrochem, 20.000 kusov respirátorov typu FFP2 zo zásob Správy štátnych hmotných rezerv SR a obuv a šatstvo zo skladov Ministerstva vnútra (MV) SR. Tlačový odbor rezortu diplomacie tiež doplnil, že materiálna humanitárna pomoc neohrozí potreby SR v súvislosti s pandémiou. "Slovensko sa týmito aktivitami pripája k širokej iniciatíve EÚ zameranej na podporu partnerských krajín v boji proti novému koronavírusu, tzv. Team Europe," dodal.

Na ceremoniáli sa zúčastnili aj štátny tajomník MV SR Ján Lazar, zástupkyňa veľvyslanca Kenskej republiky so sídlom vo Viedni Stella Mokaya Orina, zástupca spoločnosti MultiplexDX Pavol Čekan, vedec Robert Mistrík a predstaviteľ spoločnosti Mikrochem Juraj Čech.

PRÁVE STE DOČÍTALI ODOMKNUTÝ ČLÁNOK:

 

Ak sa Vám článok páčil a máte naďalej záujem čítať pravdivé a nezávislé texty staňte sa naším predplatiteľom a získajte množstvo výhod:

 

https://www.extraplus.sk/extraplus/predplatne

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.