SLOVENSKO UŽ VENOVALO UKRAJINE 168 MILIÓNOV, ČESKO 422 MILIÓNOV

Dočasne poverený minister obrany Jaroslav Naď: Ak si niekto myslí, že ruské ambície siahajú po ukrajinské hranice, je na omyle. Poskytnutie pomoci Ukrajine je tak investíciou i do našej bezpečnosti.

Foto sita/diana čerNÁKOVÁ
Dátum 23.02.2023

Slovenská republika venovala doposiaľ Ukrajine pomoc v celkovej hodnote približne 168 miliónov eur. Súčasťou pomoci bol systém protivzdušnej obrany S-300, odmínovacie systémy Božena, päť dopravných vrtuľníkov a tiež munícia a palivo.

„SR poskytla ukrajinským ozbrojeným silám aj 30 kusov vyradených bojových vozidiel pechoty BVP-1, za ktoré postupne prichádzajú z Nemecka tanky Leopard 2A4, ktorých má byť 15,“ uviedlo Ministerstvo obrany SR v tlačovej správe a doplnilo, že Nemecko potvrdilo, že Slovensku bezodplatne poskytne dva komplety moderného systému protivzdušnej obrany MANTIS. Tie podľa rezortu obrany posilnia ochranu východnej hranice s Ukrajinou.

Ako povedal poverený minister obrany Jaroslav Naď, keby sa odriekla pomoc Ukrajine, zvýši sa pravdepodobnosť väčšieho konfliktu. Preto je povinnosťou Slovenska napadnutej Ukrajine pomáhať.

„Ak si niekto myslí, že ruské ambície siahajú po ukrajinské hranice, je na omyle. Poskytnutie pomoci Ukrajine je tak investíciou i do našej bezpečnosti,“ vyhlásil Naď. MO SR pripomenulo, že Slovensko stálo na strane Ukrajiny už v roku 2014 po nelegálnej anexii Krymu.

Česká republika je v dodávaní pomoci ešte snaživejšia, Ukrajine od začiatku ruskej invázie dodala vojenskú pomoc v hodnote desať miliárd českých korún (približne 422 miliónov eur). Na bojisko poslala tanky, obrnené vozidlá, húfnice či muníciu.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.