SLOVENSKO VYRÁBA NAJVIAC ÁUT NA OBYVATEĽA V EURÓPE

Vzhľadom na nižší počet obyvateľov sa však nachádzame na chovste rebríčka, pokiaľ ide o počet automobiliek v krajine. Podľa údajov Európskeho združenia výrobcov automobilov má dominantné postavenie Nemecko s 54 závodmi.

Foto pexels/ap
Dátum 12.06.2023

V Európe aktuálne pôsobí 322 závodov na montáž automobilov a výrobu motorov a batérií, z toho v štátoch Európskej únie 213. Osobné autá vyrába v Európe 127 tovární, ľahké úžitkové vozidlá 46, nákladné autá 56 a autobusy 71. Rovnaký počet ich produkuje aj motory a výrobe batérií sa venuje 42 fabrík. Podľa údajov Európskeho združenia výrobcov automobilov (ACEA) má dominantné postavenie Nemecko s 54 závodmi. Prvenstvo nedrží iba v kategórii nákladných áut a autobusov.

Slovensko je napriek tomu, že sa u nás vyrába najviac áut na obyvateľa, v spodnej časti rebríčka. Máme štyri automobilky a jednu továreň na motory. Druhá priečka po Nemecku patrí Francúzsku, na treťom mieste je Taliansko. Slovensko nedrží prvenstvo ani v rámci stredoeurópskeho regiónu. Poľsko má na svojom území 19 fabrík, Česká republika deväť, Maďarsko sedem a Rakúsko šesť. V celej únii majú menej uvedených tovární iba Chorvátsko, Fínsko a Slovinsko.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.