SLOVENSKO ZAKÁŽE DOVOZ UKRAJINSKÉHO OBILIA A NIEKTORÝCH POTRAVÍN

Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora víta zavedenie dočasného zákazu dovozu vybraných agropotravinárskych komodít na naše územie. SPPK už od leta poukazuje na to, že Slovensko musí ostať len tranzitnou krajinou, cez ktorú bude obilie z Ukrajiny len prechádzať do afrických krajín a krajín ázijského regiónu.

Foto sita/ľudoVÍT VANIHER
Dátum 17.04.2023

Vláda zakázala dovoz vybraných poľnohospodárskych produktov a potravín z Ukrajiny alebo s pôvodom z Ukrajiny na územie Slovenska. Súčasne zaviedla režim umiestňovania colnej uzávery na všetky zásielky ostatných poľnohospodárskych produktov a potravín z územia Ukrajiny alebo pochádzajúcich z Ukrajiny, ktoré tranzitujú cez územie Slovenska. Zákaz sa vzťahuje na obilniny, cukor, sušené krmivá, osivá, chmeľ, ľan a konope, ovocie a zeleninu, spracované ovocné a zeleninové výrobky, víno, etylalkohol poľnohospodárskeho pôvodu a med a včelie produkty.

Zákaz platí od zajtra, potvrdil dočasne poverený minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Samuel Vlčan. Upresnil, že nezakazujú tranzit do prístavov, odkiaľ majú obiloviny a olejniny prejsť do krajín, ktorým sú potraviny určené. Po dohode s ministerstvom Štátna veterinárna a potravinová správa SR (ŠVPS SR) nariadila 100-percentnú kontrolu komodít z Ukrajiny. Ústredný riaditeľ ŠVPS SR Jozef Bíreš ubezpečil občanov, že všetky produkty, ktoré pochádzajú z Ukrajiny, sú analyzované a kontrolované. Kontaminované obilie je momentálne stále v mlyne a rieši sa jeho likvidácia, jednou z možností je jeho spálenie.

Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) víta zavedenie dočasného zákazu dovozu vybraných agropotravinárskych komodít na naše územie. SPPK už od leta poukazuje na to, že Slovensko musí ostať len tranzitnou krajinou, cez ktorú bude obilie z Ukrajiny len prechádzať do afrických krajín a krajín ázijského regiónu. Import ukrajinského obilia podľa poľnohospodárskej a potravinárskej komory už mesiace spôsobuje veľké straty slovenským poľnohospodárom, nakoľko nedokážu cenovo konkurovať lacnému dovážanému tovaru. Stopka na dovozy umožní domácim poľnohospodárom predať obilie ešte z minuloročnej úrody bez toho, aby museli cenovo konkurovať lacnému ukrajinskému.

„Na jednej strane si plne uvedomujeme, že obmedzenie dovozov musí podliehať vzájomnej koordinácii s Bruselom. Na strane druhej sa ale momentálne nachádzame v takej mimoriadne závažnej situácii, že bez zavedenia takejto formy reštrikcie by sme spôsobovali nové straty slovenským pestovateľom s dopadom na stabilitu trhov a znižovanie konkurencieschopnosti našich firiem. Zároveň apelujem na našich pestovateľov, aby sa snažili čím skôr minuloročné obilie odpredať a uvoľniť tak sklady novej úrode, ktorú budú zberať už o pár mesiacov,“ uviedol predseda SPPK Emil Macho.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.