SLOVENSKO ZREJME ČAKÁ PLOŠNÉ TESTOVANIE - VLÁDA SA UŽ PRIPRAVUJE

Podľa dostupných informácií vyčlení vláda na plošné testovanie Slovákov 43 miliónov eur. 

Foto TASR
Dátum 16.10.2020

Štátne orgány začínajú vo veľkom nakupovať antigénové testy na ktoré vyčlenili desiatky miliónov eur. Úrady o detailoch zatiaľ nehovoria. Ako prvé si plošné testovanie vyskúšalo čínske mesto Wu-chan, kde mala nákaza vznknúť. Miestnym zdravotníkom sa podarilo od 14. mája do 1. júna tohto roka otestovať približne desať z celkovo jedenásť miliónov obyvateľov. Vo štvrtok oznámila plošné testovanie aj Česká republika. Náklady na testovanie odhadlo tamojšie ministerstvo zdravotníctva na 3,5 miliardy českých korún (približne 128 miliónov eur). Testovanie by malo byť dobrovoľné.

Naša vláda zatiaľ o ničom neinformovala. Podľa informácií, ktoré získal portál Aktuality.sk štát chce nakúpiť 10 miliónov antigénových rýchlotestov. Väčšia časť zásielky by mala doraziť na Slovensko už budúci týždeň. 

Ministerstvo financií by už malo mať na stole žiadosť o uvoľnenie peňazí. Cena by sa mala vyšplhať na 43 miliónov eur za testy. Situáciu nechce komentovať ani ministerstvo dopravy. To by mohlo napríklad zabezpečiť čo najrýchlejší prevoz tovaru zo skladov v zahraničí. Na také obrovské množstvá by si však rezort zrejme musel požičať nákladné lietadlo.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.