SLOVINCI MASÍVNE PROTESTUJÚ, 20-TISÍC ĽUDÍ ŽIADALO ODCHOD PREMIÉRA

Premiér Janez Janša sa vlani opäť dostal k moci po tom, čo predchádzajúci liberálny premiér Marjan Šarec odstúpil.

Foto sita/ap
Dátum 29.05.2021

Tisíce ľudí sa v piatok zhromaždili v slovinskom hlavnom meste, aby protestovali proti pravicovému premiérovi Janezovi Janšovi. Asi 20-tisíc ľudí sa zhromaždilo na centrálnom námestí v Ľubľane, kde žiadali odstúpenie vlády a predčasné voľby. K demonštrácii sa pripojilo niekoľko robotníckych odborových zväzov a opozičných strán.

Zhromaždenie vyvinulo ešte väčší tlak na slovinskú vládu, iba niekoľko týždňov predtým, ako krajina prevezme rotujúce predsedníctvo v Európskej únii. Kritici obviňujú Janšu z čoraz autoritatívnejších spôsobov vládnutia a vyčítajú mu, že sa začína podobať maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi.

Janšov vládny kabinet podľa oponentov vyvíja nátlak na slovinské médiá a podnecuje nenávistné prejavy. Vyčítajú mu aj zlé riešenia počas pandémie koronavírusu, nedostatočný sociálny dialóg a málo príležitostí na uplatnenie predovšetkým pre mladých ľudí. Samotný premiér obvinenia odmieta a vidí za tým ľavicové sprisahanie.

Janša sa vlani opäť dostal k moci po tom, čo predchádzajúci liberálny premiér Marjan Šarec odstúpil. Pred niekoľkými mesiacmi sa zviditeľnil predčasnou gratuláciou bývalému americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi k víťazstvu v minuloročných voľbách, v ktorých napokon triumfoval Joe Biden.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.