SME KOLÓNIOU EÚ

Marian Kotleba: S liberálmi, ako sú Pellegrini alebo Lajčák, si nijakú spoluprácu predstaviť nevieme

Foto exTRA PLUS
Dátum 20.02.2020

Narodil sa 7. apríla 1977 v Banskej Bystrici. Študoval na Strednej priemyselnej škole Jozefa Murgaša v Banskej Bystrici, neskôr jeho kroky viedli na Fakultu prírodných vied UMB, kde nadobudol diplom z učiteľstva informatiky a technickej výchovy. V roku 2013 získal titul inžiniera na Ekonomickej fakulte UMB v Banskej Bystrici v študijnom programe Ekonomika verejných služieb. Pôsobil ako pedagóg na Športovom gymnáziu v Banskej Bystrici, neskôr ho preradili na pozíciu správcu informačnej siete. Angažovať v politike sa začal v roku 2003.  O desať rokov neskôr v roku 2013 zvíťazil vo voľbách na post predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja a v marci 2016 doviedol svoju ĽS Naše Slovensko do parlamentu. Štyri roky pôsobil vo Výbore NR SR pre obranu a bezpečnosť a v Osobitnom kontrolnom výbore NR SR pre kontrolu SIS. Minulý rok kandidoval na post prezidenta SR, jeho dosiahnutý výsledok v prvom kole prezidentských volieb potvrdil stúpajúce preferencie ĽS Naše Slovensko, keď získal 10,39 percenta, čo predstavovalo 222 935 hlasov. Počas štyroch rokov v parlamente čelila jeho strana pokusu o rozpustenie, pretože podľa generálneho prokurátora niesla prvky extrémizmu a fašizmu. Najvyšší súd SR 29. apríla 2019 vyniesol rozsudok o odmietnutí zrušiť ĽS Naše Slovensko, že strana nie je fašistická a nedemokratická. Predseda ĽS Naše Slovensko Ing. Mgr. Marian Kotleba.

Máte za sebou svoje prvé volebné obdobie v pozícii zástupcov občanov v NR SR v opozičných laviciach, z ktorých sa mimoriadne ťažko presadzujú volebné sľuby. Môžete tieto štyri roky zhodnotiť?

ĽS Naše Slovensko nikdy neriešila politické tričká, keď išlo o dobrú vec. Preto sme celé štyri roky podporovali zákony v prospech ľudí bez ohľadu na to, kto ich predkladal. Práve vďaka nám tak prešlo napríklad ústavné zastropovanie dôchodkov, odmietnutie Istanbulského dohovoru o LGBTI a Marrákešskej zmluvy o prijímaní imigrantov.

Koľko a aké zákony ste navrhli počas volebného obdobia?

Za celé obdobie sme navrhli 94 zákonov. Na zlepšenie životnej úrovne a efektívnejší štát 20 zákonov, na podporu slovenskej ekonomiky a ochranu národných záujmov 10 zákonov, na zlepšenie zdravotníctva a zavedenie sociálnej spravodlivosti 18, na obnovu poľnohospodárstva a ochranu životného prostredia 9, na zlepšenie školstva 10 a na obnovenie právneho štátu 27 zákonov. Napríklad sme navrhli povinné presmerovanie vládnych investícií do najmenej rozvinutých okresov, zásadné obmedzenie potratov, zrušenie podriadenosti slovenských zákonov nariadeniam EÚ, posilnenie ochrany štátnych hraníc či zrušenie doplatkov za lieky pre deti a dôchodcov.


Neraz sa stalo, že pokiaľ bol zákon v prospech občanov SR, podporili ste ho, aj keď bol z dielne koaličných i opozičných strán. Naopak, vaše zákony nepodporili. Prečo?

Toto je otázka na štandardné politické strany, ktoré pozerajú na politické tričko a nie na záujmy občanov.

Ako sa k vám správali poslaneckí kolegovia na začiatku a tesne pred skončením volebného obdobia? Zmenilo sa niečo v ich konaní voči vašim predstaviteľom?

Niektorí z poslancov iných strán časom pochopili, že nie sme extrémisti a že to myslíme so Slovenskom dobre. Žiaľ, väčšina štandardných politikov stále nerešpektuje rozhodnutie Najvyššieho súdu SR, ktorý svojím rozsudkom jednoznačne povedal, že sme strana legálna a demokratická.

Ako sa dá pracovať v ľudsky nehostinnom prostredí?

My s nehostinným prostredím počítame a nijako nás to neoslabuje. Čím viac na nás útočia, tým viac sme motivovaní v našom boji za Slovensko národné a kresťanské pokračovať.

Po prvotnom šoku, keď si nikto zo štandardných politikov ani v najhoršom sne nepredstavoval, že ĽS Naše Slovensko by mohlo mať poslancov v parlamente, médiá doslova spustili hystériu, no postupne ste naberali v prieskumoch verejnej mienky stále vyššie preferencie a začali si aj slovenské televízie uvedomovať, že bude lepšie vás pozývať do diskusií. Považujete to zadosťučinenie?

Snažili sa nás umlčať. Ignorovať v parlamente aj v médiách. My sme sa však odradiť nenechali. Neustále sme chodili medzi ľudí, vydávali naše noviny a predkladali ďalšie a ďalšie návrhy zákonov na zlepšenie života všetkých slušných ľudí. Pritom sme však nezabudli na vieru a pokoru pred Bohom. 

V prieskumoch stále atakujete druhú pozíciu hneď za Smerom-SD, politológovia dokonca hovoria, že sa môže stať, že vyhráte voľby. Čo podľa vás vyvoláva rast vašich preferencií?

Neveríme akýmkoľvek prieskumom. Volebné prieskumy sú len nástrojom na formovanie verejnej mienky a možno aj nástrojom tajných služieb. Jediným relevantným prieskumom sú pre nás voľby a volebné výsledky.

Napriek tomu, že vás médiá škandalizujú za vaše postoje z minulosti k prezidentovi Tisovi, k otázkam holokaustu, ale aj postoje k SNP či Ruskej federácii, naberáte na sile. Môžete čitateľom jasne vysvetliť vaše postoje k spomínaným témam?

Naša strana sa orientuje na budúcnosť. Preto nevidíme potrebu sústavne riešiť akékoľvek otázky zo slovenskej minulosti, zvlášť nie také, na ktoré nemajú rovnaký názor ani historici. Napriek tomu nemáme problém o nich hovoriť, ak by bol na to dostatočný priestor v osobitnom rozhovore o histórii. My sme nikdy žiadne historické udalosti nespochybňovali, ani sa z nich nevysmievali. Toto je len špinavá mediálna hra, ktorou sa snažia odradiť ľudí, aby volili našu stranu.

Do diskusií vás síce televízie pozývajú, no pre mainstream ste stále neprijateľní a stále vás nazývajú extrémistami, fašistami. Dokonca ani Najvyšší súd SR vašu stranu nerozpustil, pretože nie je fašistická. Tak teda prečo ste fašisti?

Ak vašim nepriateľom chýbajú argumenty a nedokážu vás poraziť inak, neostáva im nič iné len, aby nás takto lživo a trápne nálepkovali. Ako jediná parlamentná politická strana nie sme namočení v žiadnej korupcii a nemáme za sebou žiadneho oligarchu. Preto sa nám snažia nalepiť aspoň nálepku extrémistov a fašistov. Našťastie, čoraz viac a viac ľudí otvára oči a chápe, že s nijakým fašizmom nemáme nič spoločné.

Dnes máte na krku obvinenie, ktoré súvisí s fašizmom v podobe darovacích šekov na sumu 1 488 eur. Uvedomovali ste si, čo tým spôsobíte, keď ste túto sumu odovzdávali?

Pre toto nezmyselné a politicky vykonštruované obvinenie a obžalobe som dnes prvý slovenský politik, ktorý je súdený za rozdávanie zdanených peňazí chudobným rodinám. Som informatik aj ekonóm a pre mňa je 1 488 eur len a len objem peňazí, ktorý ako dar môže zlepšiť život rodinám, o ktoré sa mal starať štát. Ale ako vidíte, slovenské porekadlá skutočne odzrkadľujú múdrosť našich predkov. Za dobrotu na žobrotu.

Dnes vám za rozdávanie peňazí hrozí až osem rokov väzenia a ďalšie pojednávanie je stanovené po parlamentných voľbách. Nie je to zo strany štátnych orgánov taktizovanie?

Osem rokov väzenia za rozdávanie peňazí a tí, ktorí rozkradli štát, zhumpľovali všetko, čo naši predkovia vybudovali, si dnes behajú po slobode a vyškierajú sa z novín a televíznych relácií. Nech si ľudia sami spravia názor, prečo jediný, koho chce tento systém za každú cenu udupať do zeme, je práve Marian Kotleba.

Na Slovensku sa začína situácia vyhrocovať a boj z médií sa presúva do ulíc. Ako prvý vyvolal problém bývalý prezident Andrej Kiska, ktorý na míting v Levoči nahnal Rómov s vyrobenými transparentmi, aby útočili voči predstaviteľom vašej strany a vašim voličom a dnes sa to snažia marginalizovať. Následne prišla ďalšia potýčka na mítingoch v Trnave za podpory „slušných“ Trubana a Beblavého. Neobávate sa, že to vyústi do majdanizácie Slovenska?

Liberáli okolo Kisku, Trubana a Beblavého sú skutočne schopní všetkého vrátane násilia. Namiesto toho, aby sa prezentovali vlastnou agendou, útočia na nás a potláčajú tak demokratické právo na zhromažďovanie a slobodu prejavu. Trubanovci a kiskovci sa úplne odhalili a ukázali, že v honbe za mocou sa neštítia používať primitívne provokácie a pouličné násilie. Kým my organizujeme legálne predvolebné stretnutia, na ktoré chodí čoraz viac ľudí, trubanovci a kiskovci zhromažďujú vyvrheľov, ktorí chodia vykrikovať, nadávať a hádzať kamene.

Po 30 rokoch od politicko-spoločenských zmien na Slovensku čelíme pokusom o rozvrat štátu. Hrozí nám liberálna vláda a štát môže byť odovzdaný do cudzích rúk. Prečo prestali ľudia veriť vo vlastný štát a v štandardné politické strany?

Všetky vlády od roku 1993 na jednej strane Slovensko rozkrádali a na strane druhej ho oberali o suverenitu a podriaďovali cudzím záujmom. Vinou všetkých nezodpovedných vlád má dnes aj to najmenšie bábätko na svojej hlávke dlh viac ako 8 500 eur a nariadenia Európskej únie majú prednosť pred slovenskými zákonmi. Dôchodcov, ktorí celý život poctivo pracovali, vláda núti platiť za lieky, ale osadníkom, ktorí nikdy nepracovali, dáva byty a domy zadarmo. Mladí ľudia sú vyháňaní kvôli zárobkom do zahraničia, ale vláda dáva dotácie na zamestnávanie cudzincov. Už ich na Slovensku pracuje viac ako 80-tisíc. Naši poľnohospodári a potravinári sú gniavení, ale za dovoz druhotriednych potravín platíme 4,5 miliardy ročne. Toto všetko musíme zmeniť a my to aj zmeniť chceme. Z úcty k našim rodičom a starým rodičom a z lásky k našim deťom.

Médiá vás často obviňujú, že mienite spolupracovať so Smerom-SD. Viete si niečo takéto predstaviť?

Ak Smer-SD budú aj po voľbách ovládať liberáli, nerešpektujúci zásadné body nášho programu, ako napríklad Pellegrini, o spolupráci nemôže byť ani reč. Ale počkajme si na výsledky volieb a na to, akí konkrétni ľudia zo Smeru či iných strán sa nakoniec do parlamentu dostanú. S liberálmi, ako sú Pelegrini alebo Lajčák, si skutočne nijakú spoluprácu predstaviť nevieme.

Súčasné politické strany pôsobiace v NR SR odmietajú spoluprácu s vašou stranou – čo ste v podstate mohli predpokladať, že budú zotrvávať na svojom postoji. Neľutujete s odstupom času, že ste dlhodobo nebudovali spoluprácu s novými politickými stranami, ktoré by boli vhodné pre vás z hľadiska programových prienikov na povolebnú spoluprácu?

My sme urobili všetko pre to, aby sme spojili národné a kresťanské sily. A to sa nám aj podarilo. Dnes s nami kandidujú kuffovci z KDŽP, Národná koalícia, Priama demokracia aj Doma dobre. Práve toto je zárodok budúcej skutočne slovenskej vlády.

Vo svojich programových cieľoch máte naďalej vystúpenie z EÚ a NATO. Považujete to za reálne?

NATO je zločinecká teroristická organizácia, ktorá bombardovala v Juhoslávii, stála za zrodom drogového štátu Kosovo a rozvrátila mnohé suverénne krajiny. Súčasným cieľom NATO je obkľúčiť Ruskú federáciu a vyvolať vojnový konflikt s Ruskom. Na tomto sa my podieľať nechceme. Sme jedinou parlamentnou politickou stranou, ktorá veľmi tvrdo bojuje za vystúpenie z NATO. Od toho nikdy neustúpime. Ak môže fungovať mimo NATO Švajčiarsko, Rakúsko, Írsko, Švédsko či Fínsko, nevidíme dôvod, prečo by nemohlo aj Slovensko. Samotné vystúpenie je len technickou záležitosťou.

Nakoniec, aj samotný Emmanuel Macron povedal, že NATO je klinicky mŕtve. Ak aliancia prestane fungovať, aké máte riešenie pre Slovensko z hľadiska obrany a bezpečnosti?

Pre nás je najlepšou obranou neutralita, byť mimo konfliktov svetových veľmocí, lebo len to nás ochráni pred tým, aby sme boli do nejakého z nich zatiahnutí.

Globálna politika sa postupne začína meniť, vplyv Ruskej federácie je silnejší a začína vyvažovať USA. Aký je váš postoj k Ruskej federácii a sankciám, ktoré uvalila EÚ proti tomuto štátu?

ĽS Naše Slovensko je za spoluprácu Slovenskej republiky so všetkými štátmi sveta. Ako na Západ, tak aj na Východ. My naše presvedčenie vyjadrujeme aj činmi a hlasovaním v parlamente. Nie sme ako zradná SNS, ktorá pod vedením Andreja Danka opakovane hlasovala za vyslanie slovenských vojakov na ruské hranice. Jednoznačne podporujeme zrušenie protiruských sankcií a aj v tejto otázke sa ukazuje slabosť premiéra Pellegriniho, ktorý protiruské sankcie podporil.

Ak sa pozrieme na domácu politickú scénu, tak kameňom úrazu od vzniku SR a neskôr za vlády Mikuláša Dzurindu sa stala privatizácia strategických podnikov, ale aj samotná privatizácia. Vaša strana nejeden raz povedala, že prehodnotíte privatizáciu. Viete si to reálne predstaviť?

Zoštátnenie strategických podnikov je absolútnou nevyhnutnosťou, ak chceme ochrániť naše národné záujmy, zabrániť zvyšovaniu cien za energie, zabezpečiť zamestnanosť a naplniť štátny rozpočet. Ak môžu mať napríklad Francúzi svoje elektrárne plne pod štátnou kontrolou, dokážeme to aj my. Je predsa absolútne nerozumné a hraničiace s vlastizradou, aby sme piliere nášho hospodárstva, ktoré nielenže zabezpečovali významné príjmy do štátneho rozpočtu, ale aj strategickú stabilitu štátu, zverovali do rúk cudzincom. Takýmto zradným postupom vlády zo Slovenska postupne urobili nesvojprávnu guberniu, doslova kolóniu Európskej únie. Je najvyšší čas prestať ohýnať chrbát, hrdo sa postaviť a povedať, že Slovensko nemôže patriť cudzincom. Zoštátnime strategické podniky a zabránime predávaniu slovenskej pôdy zahraničným vlastníkom.

Siahnete oligarchom na majetok a vrátite ho naspäť štátu?

Zavedie hmotnej a trestnoprávnej zodpovednosti politikov máme od samého počiatku ako prvý bod našej strany. Zákon a pravidlá musia platiť pre všetkých rovnako. Ako pre bielych, tak aj pre Cigánov, a ako pre robotníkov, tak aj pre oligarchov. Kto zbohatol na rozkrádaní štátu, ten okradol všetkých obyvateľov, a preto jeho majetok musí byť a aj bude vrátený štátu.

Vláda SR štedrými dotáciami podporuje mimovládny sektor, ktorý úzko spolupracuje s mainstreamovými médiami. Myslíte si, že takéto kroky bude podporovať?

Celý čas, celé štyri roky, ako sme v parlamente, rozmýšľame nad otázkou, prečo vláda tak štedro financuje všetky tie protislovenské, protinárodné a protikresťanské mimovládne organizácie. Buď musia byť členovia vlády kúpení, alebo vydieraní. Inak si to totiž vysvetliť neviem. Nie je predsa možné, aby dôchodcom pridali päť eur a na tieto škodlivé mimovládky dali 60 miliónov. Aj preto sme v parlamente opakovane predložili zákon na kontrolu financovania mimovládnych organizácií. Samozrejme, všetky tie strany, ktoré rozprávajú, ako veľmi im tie mimovládky prekážajú, tento zákon pri hlasovaní nepodporili. Tu sa viac ako kdekoľvek inde hodí citát zo Svätého Písma: Ej veru hovorím vám, podľa ovocia ich spoznáte.

Slovenská republika sa dnes nachádza v katastrofálnom stave. Za 27 rokov existencie nemá dobudované diaľnice, hlavné mesto nemá metro a každý deň dopravne kolabuje, školstvo, zdravotníctvo, poľnohospodárstvo sú v úpadku. Štát je potravinovo nesebestačný. Ako sa dá Slovensko opäť postaviť na nohy?

V prvom rade si musíme vládnuť sami bez toho, aby nám akýkoľvek cudzinci, či z EÚ alebo NATO, diktovali, čo smieme a čo nesmieme robiť. Štát má peňazí dosť, len ich nesmie míňať na nákupy amerických stíhačiek, vrtuľníkov, na mimovládky a predražené tendre. Vo vláde musia byť tí, ktorí uprednostňujú slovenské národné záujmy pred cudzími, ľudia čistí a neskorumpovaní. Potom sa Slovensko dokáže postaviť na nohy. A my to s Božou pomocou a s pomocou každého, kto nám dá hlas, aj skutočne dokážeme! Áno, aj keď to tak dnes možno nevyzerá, stále je nádej Slovensko opäť postaviť na nohy.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.