SMER PRICHÁDZA S RIEŠENÍM VYSOKÝCH ÚROKOV HYPOTÉK

VIDEO: Výsledkom stúpajúcich úrokových sadzieb hypotekárnych úrokov je zložitá situácia pre mnohé slovenské domácnosti.

Foto TASR/JAROSLAV novák
Dátum 02.06.2023

Predseda strany Smer-SSD Robert Fico sa obáva, že kroky Európskej centrálnej banky nasvedčujú tomu, že pri hypotekárnych úveroch treba rátať s až 6 % úrokmi. A vláda sa tvári, že to má vyriešiť trh. Výsledkom týchto stúpajúcich sadzieb je, že prudko klesá záujem o tento typ zabezpečenia si bývania. Nastáva zložitá situácia pre mnohé slovenské domácnosti v momente, kedy budú o chvíľu končiť fixácie úrokových sadzieb a všetci, ktorí mali pred piatimi rokmi fixovanú úrokovú sadzbu, zrazu skočia do reálneho trhového prostredia a budú naraz platiť z 2% úrokov až 5 alebo 6%. U niekoho to v realite môže znamenať, že vyskočí hypotekárna sadzba až na dvojnásobok.

SMER - SSD v minulosti – za podstatne lepších čias – ako sú 5% sadzby pri hypotékach, prišiel s myšlienkou tzv. štátnej bonifikácie úrokových sadzieb pri hypotékach. „Toto bolo zavedené už počas našej prvej vlády a celý princíp spočíval v tom, že ak bola úroková sadzba 4 percentá, tak z týchto 4 percent dve percentá zaplatil štát, percento zaplatila banka, teda dohromady tá bonifikácia bola tri percentá zo strany štátu a banky a potom ten zostatok platil samotný človek, ktorý si túto hypotéku zobral,“ vysvetlil Robert Fico. Dodal, že o takúto bonifikáciu mohol žiadať človek do 35 rokov, išlo o hypotéku maximálne vo výške 50-tisíc eur a príjem žiadateľa nemohol byť vyšší ako 1,3 násobok priemernej mzdy. Preto pokiaľ by bol SMER – SSD súčasťou vlády, žiadatelia hypoték by rozdelili do dvoch skupín. Prvá by boli noví žiadatelia a bol by návrat k tomu, čo bolo odskúšané – k štátnej bonifikácii úrokových sadzieb, no hranica úveru by bola zvýšená na 100 tisíc eur. No a 2% by zaplatil štát, 1% banka a zostatok žiadateľ.

A druhá kategória sú ľudia, ktorí už hypotéku majú. Očakáva sa v najbližší h dvoch rokoch tzv. refixácia u cca 340 tisíc hypotekárnych úverov. Teda tí, čo si pred 5 rokmi fixovali roky, automaticky skočia na trhovú úroveň a budú platiť už dnes reálne úroky, kde sa môže stať, že sa bavíme o 6%.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.