SMER-SD: DAJME KAŽDEJ DOMÁCNOSTI 1 500 EUR

Podpredseda strany SMER-SD Ladislav Kamenický predstavil konkrétne čísla zo štatistického úradu za marec 2022. Inflácia medziročne dosiahla 10,4 percenta, no napríklad potraviny medziročne zdraželi o 12 percent, chlieb o 14 percent, mlieko a vajíčka o 12 percent, oleje a tuky o 26 percent, zelenina o 24,7 percenta a pohonné hmoty o 27,9 percenta.

Foto ARCHÍV EXTRA PLUS
Dátum 02.05.2022

Vláda nie je len neschopná, ale aj neochotná venovať sa slovenským záležitostiam, tvrdí predseda strany Smer-SD Robert Fico. Jeho strana už sedemkrát žiadala Národnú radu SR, aby na pôdu parlamentu predvolala vládu SR, ktorá mala predložiť konkrétny plán a časový harmonogram, ako budeme proti zdražovaniu bojovať. Sedemkrát však NR SR program schôdze zamietla. „Medziročná inflácia je už vyššia ako 10 percent. To, čo stálo 100 eur v marci 2021, v marci 2022 stojí 110 eur. Alebo, ak mal niekto v banke uložených 1 000 eur, je pravda, že v marci 2022 tam stále má tých svojich 1 000 eur, ale tých 1 000 eur už nemá hodnotu 1 000 eur, už je to iba 900 eur. Vláda okradla ľudí o 10 percent úspor, okradla ich o 10 percent na príjmoch. Okradla ich štýlom, ktorý je nevídaný len preto, lebo nič nerobí,“ uviedol predseda strany Robert Fico.

Bankám sa darí ako nikdy

Pripomenul, ako prudko klesá reálna hodnota mzdy, pretože rast miezd v roku 2022 nebude taký vysoký ako nárast inflácie. Navyše, vláda pristúpila k valorizácii dôchodkov o 1,3 percenta, no inflácia je skoro 11 percent, hodnota dôchodkov ide teda dole o 10 percent. Napriek predloženej „kuchárskej knihe“ opatrení proti zdražovaniu vláda ponúka občanom jednorazový príspevok smiešnych 100 eur. „Chcem povedať za Smer–SD, že podporíme v NR SR akýkoľvek návrh na osobitné zdanenie monopolov. Som zvedavý, akú odvahu naberie vládna koalícia. My sme zaviedli nulový zisk pre zdravotné poisťovne, ale ústavný súd mal na to iný názor. Osobitne by sme chceli vládu požiadať, aby sa okamžite vrátila k myšlienke zavedenia bankového odvodu. Tento návrh sme my zaviedli do praxe a prinášal do štátneho rozpočtu okolo 300 miliónov ročne. Prečo vláda nepristúpi k osobitnému odvodu pre banky, ak sa bankám darí tak ako nikdy?“ pýta sa Fico.

Jednoduchá matematika

Pokiaľ by sa dali dokopy osobitné zdanenie monopolov a do toho bankový odvod, rýchlo sa vieme priblížiť k sume jednej miliardy eur. Ak vláda dala na Ukrajinu dve miliardy eur, musíme nájsť bez problémov dve miliardy aj pre slovenských občanov. „Matematika je veľmi jednoduchá. Ak vynásobíte počet domácností, ktorých je okolo 1,3 milióna, a do každej domácnosti by ste dali 1 500 eur na zvládnutie zdražovania, tak stále sa dostávame na sumu, ktorá je nižšia ako to, čo táto vláda posiela na Ukrajinu,“ povedal Fico.

Podpredseda strany Ladislav Kamenický predstavil konkrétne čísla zo štatistického úradu za marec 2022. Inflácia medziročne dosiahla 10,4 percenta, no napríklad potraviny medziročne zdraželi o 12 percent, chlieb o 14 percent, mlieko a vajíčka o 12 percent, oleje a tuky o 26 percent, zelenina o 24,7 percenta a pohonné hmoty o 27,9 percenta. K tomu je dôchodcovská inflácia 11,2 percenta, čo je alarmujúce. „Priemerný dôchodok je 505 eur za mesiac. Dôchodcovská inflácia 11,2 percenta, valorizácia dôchodkov 1,3 percenta. Dôchodca stráca okolo 10 percent zo svojho dôchodku každý mesiac, čo je 50 eur mesačne,“ spresnil. Vláda by si mala uvedomiť narastajúce sociálne napätie spôsobené jej nečinnosťou a prijať účinné opatrenia, inak hrozia obrovské sociálne výbuchy.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.