SMER-SD NEUSPEL S NÁVRHOM K OČTK

Uznesením chcel Smer-SD okrem iného docieliť, aby parlament vyjadril znepokojnenie nad situáciou v niektorých orgánoch činných v trestnom konaní. Osobitne strana menovala Úrad špeciálnej prokuratúry a Národnú kriminálnu agentúru. 

Foto SITA/DIANA ČERNÁKOVÁ
Dátum 18.10.2022

Smer-SD neuspel s návrhom uznesenia k zneužívaniu inštitútov trestného práva na rozklad demokratického a právneho štátu. Plénum Národnej rady (NR) SR ho v utorok odmietlo. Za hlasovalo 61 poslancov zo 134 prítomných, proti bolo 71, jeden zákonodarca sa zdržal a jeden nehlasoval.

Uznesením chcel Smer-SD okrem iného docieliť, aby parlament vyjadril znepokojnenie nad situáciou v niektorých orgánoch činných v trestnom konaní (OČTK). Osobitne strana menovala Úrad špeciálnej prokuratúry a Národnú kriminálnu agentúru. Zároveň ním mala snemovňa vyjadriť protest proti využívaniu systému tzv. kajúcnikov a oceniť prácu tých orgánov, ktoré postupujú zákonne.

Docieliť chcel Smer-SD aj to, aby sa na schôdzi parlamentu zúčastnil predseda Slovenskej advokátskej komory v súvislosti s prerokovaním zneužívania inštitútov trestného práva a aby minister spravodlivosti vystúpil so správou o rozhodnutiach Ústavného súdu SR o porušení základných práv a slobôd v trestnom konaní a aj o povinnostiach štátu zaplatiť peňažné náhrady. Vyzvať ho mienili aj k podaniu disciplinárneho podnetu voči sudcom v niektorých prípadoch. Generálneho prokurátora chceli poveriť okrem iného preverením zákonnosti konania OČTK či zabezpečením nestranného vyšetrovania.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.