SMRŤ ZO SKÚMAVKY

Koronavírus je údajne najzhubnejší pre ázijských mužov

Foto TASR/AP
Dátum 22.02.2020

Do nového roka sme vykročili nesprávnou nohou. Stojíme na prahu vojnového konfliktu a zabiť sa nás pokúša neprebádaný vírus, na ktorý zatiaľ neexistuje overený liek. Už takmer dva mesiace sme denne konfrontovaní s informáciami o pribúdajúcich obetiach a rozširujúcom sa spektre krajín zasiahnutých epidémiou. Je február a podľa oficiálnych informácií vzal koronavírus už vyše osemsto životov, pričom v Číne evidujú 35-tisíc prípadov nakazených – podľa neoficiálnych údajov je však nakazených omnoho viac. V ďalších tridsiatich krajinách sveta zaznamenali okolo tristo ľudí s príznakmi. Dosiahne ochorenie rozmery pandémie? Aké budú dôsledky jeho plienenia a čo má spoločné so SARS-om, ktorý bol podľa mnohých biologickou zbraňou?

Nakazená ekonomika

Wu-chan, najľudnatejšie mesto strednej Číny s takmer desiatimi miliónmi obyvateľov, bolo ešte donedávna pre väčšinu z nás neznáme. Práve tu sa zrodil nový smrteľný vírus, ktorým sa údajne nakazili ľudia pri pojedaní miestnej špeciality – polievky z netopierov. Prenáša sa z človeka na človeka kvapôčkovou infekciou a spočiatku sa prejavuje ako bežná chrípka. Vďaka doteraz najrýchlejšiemu šíreniu informácií v histórii sa už začiatkom januára začala svetom zakrádať panika. Ľudia prestávajú cestovať, mnohé letecké spoločnosti pozastavili lety do a z Číny, na letiskách vznikajú karantény. Oslavy tamojších sviatkov sú zrušené a hlavné turistické atrakcie uzavreté. Spotrebitelia z celého sveta si prestávajú objednávať tovar z čínskych e-shopov absurdne veriac, že im v balíčku pricestuje aj neželaný hosť. V Číne sa zatvárajú továrne, ľudia prichádzajú o prácu, rastú spotrebiteľské ceny. „Pre zábavný priemysel, reštaurácie a maloobchodníkov v Číne a Hongkongu je to katastrofa. Je to vojna s vírusom a môže trvať aj rok, kým sa z toho spamätajú. Ak sa symptómy budú aj naďalej šíriť, svetová ekonomika môže klesnúť až o pol percenta,“ povedal Francis Lun, riaditeľ GEO Securities. Svetová o pol percenta a tá čínska o zhruba dve. To by predstavovalo stratu vo výške 62 miliárd dolárov, predpokladajú ekonómovia. Čínsky rast bol navyše už v roku 2019 nezvyčajne slabý, na čom sa podpísala hlavne obchodná vojna s USA.

Koronavírus naďalej vyčíňa. V Číne stúpol počet nakazených na 76-tisíc a rapídne sa zvýšil počet chorých aj v Južnej Kórei, kde hlásia 433 nakazených. V Taliansku na koronavírus umreli 22. februára dvaja ľudia, v niektorých severných regiónoch vyhlásili výnimočný stav. Zatvárajú tam školy, kostoly i obchody.

Biologická zbraň

Hoci v Číne je situácia najkritickejšia, s koronavírusom zápasia aj okolité ázijské krajiny. Šepká sa dokonca o tom, že sú v ohrození letné olympijské hry, ktoré by sa mali konať v japonskej metropole Tokio. „V spolupráci so Svetovou zdravotníckou organizáciou primerane zareagujeme a prijmeme potrebné opatrenia, aby prípravy na olympiádu pokračovali podľa plánu,“ snažil sa rozptýliť obavy japonský premiér Šinzó Abe pripustiac, že aj v Japonsku pribúdajú nakazení. Mnoho odborníkov poukazuje na podobnosť ochorenia s vírusom SARS, ktorý bol taktiež koronavírusom – pomenovanie pochádza z tvaru pripomínajúceho korunu. SARS identifikovali v roku 2002 v juhočínskej provincii Kuang-tung, odkiaľ sa v priebehu niekoľkých mesiacov rozšíril do celého sveta. Išlo o akútny respiračný syndróm prejavujúci sa vysokými teplotami, bolesťami hlavy a svalov a často aj zápalom pľúc. Šíril sa dotykom alebo kvapôčkovou infekciou a z dôvodu rýchlej mutácie bol veľmi nebezpečný. V porovnaní s novým koronavírusom si vyžiadal „len“ 8-tisíc nakazených a zhruba 800 obetí. Čínski vedci spočiatku podozrievali z jeho šírenia cibetky, ktoré boli podobne ako netopiere obľúbenou pochúťkou mnohých Číňanov. Pre rýchlosť prenášania vírusu však mnohí pochybovali o tom, že za jeho vznikom stojí príroda. Vedúci epidemiologických služieb Moskvy Nikolaj Filatov na konferencii v Irkutsku v roku 2003 potvrdil, že vírus pochádza z laboratória, a preto proti nemu populácia nie je imúnna. Súhlasil s ním aj ruský vedec Sergej Kolešnikov z Akadémie lekárskych vied, ktorý naznačil, že SARS bol vytvorený umelo, zlúčením vírusu osýpok a mumpsu a mohlo ísť o biologickú zbraň. Podobne sa vyjadril i šéf taiwanskej tajnej služby Tsai Čhca-ming.

Vyberá si?

Hľadanie pôvodu obávanej infekcie je živnou pôdou pre rôzne konšpirácie. Do hľadáčika sa už dostalo laboratórium na výskum patogénov, nachádzajúce sa priamo vo Wu-chane, z ktorého vraj už v minulosti unikli nebezpečné látky. Medzi podozrivými sú aj Spojené štáty americké. Šestica čínskych výskumníkov z troch rôznych inštitúcií pred pár dňami publikovala štúdie, podľa ktorých je 2019-nCoV oveľa nebezpečnejší pre Ázijčanov ako pre ľudí bielej rasy. V bunkách pľúc sa viaže predovšetkým na takzvané ACE2 receptory, pričom výskyt týchto receptorov je mnohonásobne vyšší u ázijských mužov než u mužov žijúcich v Európe alebo USA. Šancu nakaziť sa máme teda všetci rovnakú, no šanca uzdraviť sa hrá v neprospech „žltej“ rasy. Hoci nejde o teóriu, ktorú by prezentovali mainstreamové médiá, čínska štúdia si nepochybne zaslúži pozornosť. Experimentovanie so zbraňami rôznych druhov nie je nijakou novinkou a útok na Čínu sa hodí najmä v čase zúriacej obchodnej vojny dvoch najsilnejších ekonomík sveta. Čas ukáže, kde sa skutočne nachádza pravda, v súčasnom svete je však asi najdôležitejšie zamyslieť sa, kto z danej situácie najviac profituje.

Zaberie liek proti ebole?

 

Hoci na koronavírus 2019-nCoV sa zatiaľ nepodarilo nájsť stopercentnú zbraň, v jednom prípade zabrala kombinácia liekov proti chrípke a liečiva na HIV. Zatiaľ najsľubnejšie sa javí neschválený preparát remdesivir, na ktorom v USA pred pár rokmi pracovala skupina vedcov pod vedením Čecha Tomáša Cihlářa. Pôvodne ide o liek vyvinutý proti ebole, tá sa však skončila skôr, než sa stihol dostať do praxe. Remdesivirom sa podarilo vyliečiť mladého Američana, ktorý bol prvým potvrdeným prípadom koronavírusu v USA. Napriek svojej účinnosti látka zatiaľ nebola schválená na oficiálnu liečbu ďalších ľudí.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.