SNS: ÚCTA K VLASTNEJ HISTÓRII MUSÍ BYŤ PRIORITOU NÁRODA

Slovenská národná strana si s úctou pripomína 102. výročie vzniku spoločného štátu Čechov a Slovákov ale aj výročie Martinskej deklarácie.

Foto TASR
Dátum 29.10.2020

BRATISLAVA 29. októbra (SITA/extraplus-sk) - Slovenská národná strana si s úctou pripomína 102. výročie vzniku spoločného štátu Čechov a Slovákov ale aj výročie Martinskej deklarácie. Martinská deklarácia bola významným štátoprávnym aktom slovenského národa. Uzavrela zväzok Slovákov s Uhorskom a naši predkovia sa ňou jednoznačne prihlásili k požiadavke vytvorenia spoločného štátu s českým národom.

Je to akt v slovenských dejinách, ktorý si určite zaslúži viac pozornosti historikov a dôstojnejšie miesto v učebniciach dejepisu aby sa o ňom učila mladá generácia. Ako vraveli naši dedovia – „ten, kto nepozná svoju históriu, nie je hoden ani vlastnej prítomnosti.“ V dnešnej dobe mimoriadne dôležitý odkaz všetkým generáciám, nielen tej dorastajúcej. Veľa ľudí v chaose a dynamike modernej doby zabúda na to, že nebyť silnej vôle, trpezlivosti a najmä odvahy našich predkov, nežili by sme vo vlastnom suverénnom štáte, ktorý má významné postavenie medzi vyspelými krajinami Európy. Práve toto poznanie musí byť zdrojom vlasteneckého cítenia každého občana Slovenska.

Spomínať dôležité medzníky vo vlastnej histórii je príležitosť ako dodať ľuďom trochu pozitívnej energie a hrdosti na Slovensko. Je to mimoriadne dôležité práve v časoch keď sme tvrdo skúšaní nielen vírusovou pandémiou, ale aj hrozivou pandémiou depresie, beznádeje, politickej nevraživosti či zúfalstva. Obdivuhodné kapitoly vlastnej histórie môžu povzbudiť v časoch keď sa spoločnosť a vláda značne amerikanizujú a to na úkor poznania a docenenia vlastných koreňov.

Slovenská národná strana má obavy, že tento trend je cielený. V školách sa učí viac hodín angličtiny ako slovenského jazyka a pri súčasnej dištančnej forme vzdelávania niet veľa priestoru na pripomenutie si historických udalostí. Pre súčasnú politickú elitu sa spisovná slovenčina stáva prežitkom. Politici zaviedli do komunikácie hrubosť, nekultúrnosť, jazykovú ignoranciu ako aj neúctu voči vlastnej národnej minulosti. Mnohí súčasní politici teraz zbožne vzhliadajú západným smerom a všetko čo ide odtiaľ považujú za najlepšie. A vôbec to nie je pravda. Nepoučili sme sa. Raz sme už v histórii vzhliadali výlučne jedným - iba východným smerom v presvedčení, že odtiaľ ide len to najlepšie. Tiež to nebola pravda a na krátkozrakú politickú bigotnosť sme doplatili desaťročiami okupácie.

Slovenská národná strana preto zdôrazňuje jednoznačnú suverenitu slovenského národa i slovenskej štátnosti. To sú základné piliere na ktorých treba formovať našu súčasnosť a vidieť aj našu budúcnosť v rámci európskeho kontinentu. Musíme byť svojprávnym štátom s jasnou politickou líniou budovania dobrých kultivovaných vzťahov s partnermi na východe aj na západe. Slovensko musí ukázať, že má hrdých občanov, ktorí si vážia vlastnú históriu, kultúru a zaslúži si úctu a rešpekt na mape Európy i sveta. Musíme to urobiť v mene našich predkov, ktorí nám dali príklad a nebojácne sa postavili za svoje práva a práva budúcich generácií Slovákov.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.