SO SNS K AUTONÓMII

Slovákov čaká postupné zavedenie dvojjazyčných dopravných značiek

Foto TASR/MARTIN BAUMANN
Dátum 27.02.2018

Povolebné priateľstvo vtedy naivného Andreja Danka s politikom všetkými masťami mazaným Bélom Bugárom ako signál nápravy slovensko-maďarských vzťahov začína mať pre Slovákov trpkú príchuť. Šíri sa z informácie vládneho splnomocnenca vlády SR Lászlóa Bukovszkého, ktorý oznámil, že dopravné značky v obciach s menšinovým obyvateľstvom budú dvojjazyčné.

600 obcí

„Odstránili sme administratívne prekážky na postupné zavedenie dvojjazyčných dopravných značiek s textovým nápisom.“ Podľa jeho slov má ísť o značky zákazové, napríklad tú, na ktorej je napísané „Prejazd zakázaný“, ďalej príkazové, značky informatívne prevádzkového charakteru, smerové značky aj dodatkové tabule. „Je to obrovský úspech pre menšiny,“ vyhlásil Bukovszky. Nepočíta sa podľa neho s plošnou výmenou tabúľ. Závisieť to bude od záujmu aj finančných možností. Zároveň poukázal, že obcí, ktorých by sa to mohlo týkať, je viac ako 600. Podpredseda strany a vládny rómsky splnomocnenec Ábel Ravasz povedal, že „Most-Híd pracuje na tom, aby sme posilnili pozíciu menšín a aj sa nám to darí“.

Koalícia nič nevie

Nevídaný úspech pre menšinových politikov prichádza v čase, keď vo vláde sedí „národná“ SNS pod vedením Andreja Danka. Anton Hrnko je z tejto aktivity prekvapený: „O ničom takom sa v koalícii nehovorilo. Je to nad rámec dohodnutej koaličnej zmluvy, ktorá hovorí o status quo v menšinovej oblasti.“ Podľa poslanca NR SR Jána Podmanického boli slovensko-maďarské vzťahy

už dlhodobo na veľmi dobrej úrovni. „Žiaľ, takéto nešťastné jednostranné kroky spôsobia len to, že sa znovu začne zvyšovať napätie. Myslím si, že vôbec nebolo treba robiť takéto kroky, pretože príslušníci maďarskej národnostnej menšiny nijakým spôsobom neavizovali, že nerozumejú dodatkovej dopravnej tabuli, alebo že dostatočne dobre nevidia tabuľu, ktorá označuje ich obec v jazyku národnostnej menšiny,“ hovorí Podmanický. Netreba zabúdať, že ministerstvo dopravy pod vedením nominanta Mosta-Híd Árpáda Érseka vo februári 2017 rozhodlo, o tom, že Železnice SR označia 55 železničných staníc na Slovensku dvojjazyčnými tabuľami. Most-Híd do programového vyhlásenia vlády okrem iného presadil aj zachovanie malotriedok na zmiešaných územiach či zmenu výučby slovenčiny na školách s maďarským vyučovacím jazykom. Niet pochýb, že za výraznej pomoci SNS a Smeru-SD nakoniec svoj volebný program naplní, pretože „národniari“ a sociálni demokrati chcú vládnuť za akúkoľvek cenu. Aj za cenu odtrhnutia južného Slovenska.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.