SOCIALISTI.SK VYZÝVAJÚ ČAPUTOVÚ, ABY NEZDRŽIAVALA VYHLÁSENIE REFERENDA

Artur Bekmatov: Vyzývame prezidentku SR Zuzanu Čaputovú, aby aj napriek nátlaku súčasnej koalície, časti médií a mimovládneho sektora, nezdržiavala proces kontroly petičných hárkov a zaujatia výsledného stanoviska.

Foto SITA/BRANISLAV BIBEL
Dátum 03.05.2021

Politická strana Socialisti.sk poskytli médiám vyhlásenie, v ktorom uvádzajú, že petičný výbor, ktorý odovzdal prezidentke republiky takmer 600-tisíc podpisov za vypísanie referenda o predčasných parlamentných voľbách sú aj hárky vyzbierané hnutím Socialisti.sk. „Vzhľadom k tomu, že podľa ústavy je na vypísanie referenda potrebných „len“ 350-ticíc podpisov, má snaha o predčasné voľby obrovskú silu a legitimitu. Petičný výbor dnes prišiel vďaka podpore verejnosti do prezidentského paláca s mimoriadne silným mandátom. Preto chceme touto cestou vyzvať prezidentku SR Zuzanu Čaputovú, aby napriek nátlaku súčasnej koalície a časti médií a mimovládneho sektora, nezdržiavala proces kontroly petičných hárkov a zaujatia výsledného stanoviska. Podľa ústavy má prezident republiky rozhodnúť do 30 dní. Hnutie Socialisti.sk chce zároveň poďakovať každému občanovi, ktorý prispel svojim podpisom. Bez ohľadu na to či na podpis petície využil možnosti, ktoré ponúkali petičný výbor, politické subjekty, alebo odborové organizácie.

Na druhej strane nás mrzí, že najmä v záverečnej etape skĺzol zber podpisov do pretekov o to, ktorá strana ich vyzbiera najviac. Verejnosť tak mohla nadobudnúť presvedčenie, že podpisovú kampaň sa snažia jednotlivé strany privlastniť a mylne sa domnievať, že petícia je iniciatívou dvoch strán. V skutočnosti však išlo o širokú občiansku iniciatívu, ku ktorej sa okrem vyššie spomínaných strán aktívne pripojili aj hnutie Socialisti.sk, Slovenská národná strana a najmä Konfederácia odborových zväzov. Preto netreba zabúdať, že väčšina z vyzbieraných podpisov nepochádza od politických strán, ale práve od ľudí, ktorí posielali vyplnené hárky na adresu petičného výboru a od odborov združujúcich státisíce pracujúcich. Touto cestou chceme upozorniť, že snaha o predčasné voľby odovzdaním podpisov prezidentke nekončí. Naopak, ďalší vývoj musí verejnosť pozorne sledovať a zabrániť prípadnej sabotáži referenda. A v konečnom dôsledku sa občania v deň referenda musia zmobilizovať, aby referendum o predčasných voľbách bolo platné“, uviedol vo vyhlásení predseda strany Artur Bekmatov.

 

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.