SOCIÁLNA POISŤOVŇA OD JANUÁRA ZVÝŠI VŠETKY DÔCHODKY

Priznané dôchodky v roku 2024 sa tak zvýšia o percento medziročného rastu spotrebiteľských cien za domácnosti seniorov za prvý polrok roka 2023, teda o 14,5 % mesačnej sumy dôchodku.

Foto pexels/ILUsTRAČNÉ FOTO
Dátum 25.12.2023

Sociálna poisťovňa (SP) od januára budúceho roka automaticky valorizuje všetky dôchodkové dávky. Poberané dôchodky sa zvýšia o 3,6 % a novopriznané o 14,5 %. O zvýšenie netreba osobitne žiadať.

SP vyplatí prvýkrát dôchodky vo vyššej sume v obvyklom výplatnom termíne v januári aj s doplatkom od 1. januára 2024 do dňa predchádzajúceho výplatnému termínu v januári. O zvýšení zašle SP poberateľom dôchodkov písomné rozhodnutie.

Percento valorizácie dôchodkov v roku 2024 závisí od porovnania medziročného rastu spotrebiteľských cien za domácnosti seniorov počas prvých deviatich mesiacov a za prvý polrok 2023. Percento medziročného rastu spotrebiteľských cien za domácnosti dôchodcov je podľa oznámenia Štatistického úradu SR za prvých deväť mesiacov tohto roka na úrovni 12,5 %. Za prvý polrok 2023 to bolo 14,5 %. 

Priznané dôchodky v roku 2024 sa tak zvýšia o percento medziročného rastu spotrebiteľských cien za domácnosti seniorov za prvý polrok roka 2023, teda o 14,5 % mesačnej sumy dôchodku. Priznané dôchodky ešte pred rokom 2024 sa zvýšia o 3,6 % mesačnej sumy dôchodku. Na zvýšenie od 1. januára 2024 sa prihliadne na percento mimoriadnej valorizácie od 1. júla 2023.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.