ŠOJGU: KRYM BOL, JE A BUDE RUSKÝ!

V bývalom Sovietskom zväze bol Krym súčasťou Ruska do roku 1954, keď ho vtedajší prvý tajomník Komunistickej strany ZSSR Nikita Chruščov v rozpore s ústavnými normami pridelil pod ukrajinskú jurisdikciu ako dar.

Foto sita/ap
Dátum 07.08.2021

Ruský minister obrany Sergej Šojgu v piatok zopakoval, že Krymský polostrov "bol, je a bude" ruským územím. Podľa agentúry TASS tým reagoval na slová ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, ktorý vo štvrtkovom televíznom interview opäť označil Krym za ukrajinské územie a prisľúbil, že Ukrajina ho získať späť. Šojgu na margo týchto slov vyhlásil, že "politici na Ukrajine prichádzajú a odchádzajú, ale Krym bol, je a bude ruský". 

Lenka Mayerová, šéfredaktorka Extra plus

 

KRYM HISTORICKY PATRÍ RUSKU

 

Predstavitelia Ruskej federácie opakovane vyhlásili, že obyvatelia Krymu demokraticky, v úplnom súlade s medzinárodným právom a Chartou OSN, hlasovali za zjednotenie s Ruskom. Podľa ruského prezidenta Vladimira V. Putina je otázka Krymu definitívne uzavretá. V dokumente Andreja Kondrašova Putin z roku 2018 jasne povedal, že Krym ostane navždy ruský. Krym sa stal ruským regiónom po referende, ktoré sa tam konalo v marci 2014, v ktorom sa za pripojenie k Rusku vyslovilo 96,77 percent voličov Krymskej republiky a 95,6 percenta obyvateľov Sevastopoľu.

Zelenskyj v rozhovore pre ukrajinský štátny televízny kanál Dom, ktorý vysiela aj na území odštiepeneckého Donbasu a Krymu, označil územie Krymského polostrova za ukrajinské a sľúbil, že nikdy nebude "ruským územím". Ďalej povedal, že Moskva "v budúcnosti oľutuje kroky podniknuté v súvislosti s Krymom". Zelenskyj považuje Krym za "prvú zápalku", ktorá "pravdepodobne na niekoľko ďalších generácií" spôsobila zhoršenie vzťahov medzi Ukrajincami a Rusmi. Ruské ministerstvo zahraničných vecí v reakcii na výroky zopakovalo, že "téma Krym je definitívne uzavretá". 

ČÍTAJTE TIEŽ: PUTIN NEVRÁTI KRYM

"O príslušnosti Krymu k Ruskej federácii sa nediskutuje," vyhlásil vo štvrtok na brífingu zástupca riaditeľa informačného a tlačového odboru ruského rezortu diplomacie Alexandr Bikantov, podľa ktorého sú vyjadrenia Zelenského k tejto uzavretej téme "neseriózne". Krymský polostrov sa stal subjektom Ruskej federácie na základe výsledkov referenda, ktoré sa uskutočnilo 16. marca 2014. Za jeho pripojenie k Rusku hlasovalo 96,77 percenta účastníkov plebiscitu. 

Ruský prezident Vladimir Putin a krymskí predstavitelia podpísali 18. marca 2014 v moskovskom Kremli Zmluvu o prijatí Krymskej republiky a mesta Sevastopol ako dvoch samostatných subjektov do zväzku Ruskej federácie. Západ považuje referendum na Kryme za neplatné a neuznáva ho. 

Polostrov sa stal súčasťou cárskeho Ruska, keď po rusko-tureckej vojne z rokov 1768 -1874 získal nezávislosť. Dekrétom cárovnej Kataríny Veľkej z roku 1783 sa Krym stal súčasťou Tauridskej gubernie. Jeho význam vzrástol po roku 1791, keď Turci stratili v prospech Rusov väčšinu Čiernomoria. V bývalom Sovietskom zväze bol Krym súčasťou Ruska do roku 1954, keď ho vtedajší prvý tajomník Komunistickej strany ZSSR Nikita Chruščov v rozpore s ústavnými normami pridelil pod ukrajinskú jurisdikciu ako dar. Krym zostal súčasťou Ukrajiny aj po rozpade Sovietskeho zväzu v roku 1991. Opätovne bol Krym pripojený k Rusku až v marci 2014. 

 

 

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.