SOROS ZAÚRADUJE V NEMECKU

Open Society Foundation chce zosilniť svoje aktivity v západnej Európe, cieľom má byť boj s rastúcim rasizmom a antisemitizmom

Foto ARCHÍV
Dátum 27.06.2019

BERLÍN (cz.sputniknews.com/Extra plus) - Open Society Foundation miliardára Georgea Sorosa chce zosilniť svoje aktivity vo východnom Nemecku a v ďalších západoeurópskych regiónoch. Jej cieľom má byť boj s rastúcim rasizmom a antisemitizmom v týchto oblastiach.

Dôvodom pre tento krok sú nové úspechy pravicových strán v týchto krajinách.  Organizácia chce byť najaktívnejšia v severnom Anglicku, kde väčšina ľudí hlasovala za brexit. Vo Francúzsku financujú skupiny, ktoré pripravili o časť prostriedkov aktivity Marine Le Penovej pripravili o časť prostriedkov.

Selmin Çalışkan, riaditeľka berlínskej pobočky Open Society Foundation vysvetlila pre Reuters, že organizácia je pripravená vykonávať svoje akcie podľa podobného scenára.

"Teraz preverujeme, či máme podporný fond a Fond solidarity pre civilných aktérov vo východnom Nemecku, ktorí zdieľajú naše hodnoty. Každý, kto sa tam stavia proti rasizmu a antisemitizmu, kto tam pomáha a podporuje migrantov a žiadateľov o azyl, ľudia ako Červený kríž, majú starosti, že ich financovanie mizne," vyhlásila riaditeľka berlínskej pobočky Open Society Foundations.

Doteraz boli Sorosove organizácie aktívne hlavne vo východnej Európe a rozvojových krajinách. Çalışkan zdôraznila, že ich väčšia aktivita v západných krajinách neohrozí aktivity Sorosových organizácií v ďalších regiónoch. Open Society Foundation zavrela v minulom roku svoju kanceláriu v Budapešti, keďže sa považovali za obeť maďarskej vlády.