SOTÁK: PROBLÉM SLOVENSKA JE MATOVIČ, KTORÝ NEVIE RIADIŤ ŠTÁT, SLOVÁKOV OBRAL O 500 MILIÓNOV EUR

Peniaze, ktoré prišli z EÚ, nie sú dar, tie peniaze budeme splácať a nebude ich splácať 430-tisíc úradníkov, ktorí sedia na teplých miestach na rozdiel od pracujúcich ľudí v súkromnom sektore, ktorí sa skladajú na ich platy.

Foto TASR/ANDREJ GALICA
Dátum 22.07.2020

Ak štát nenavýši pomoc pre firmy, budú nútené masovo prepúšťať, oznámil generálny riaditeľ Železiarní Podbrezová a predseda Klubu 500 Vladimír Soták. „Ak si niekto myslí, že budeme čakať na to, že pomoc príde, keď sa vrátia pánkovia politici z dovoleniek, tak je na omyle. Nemôžeme ďalej čakať, situácia je naozaj vážna. Je to otázka toho, či ostaneme na európskych a svetových trhoch,“ povedal Soták.

VLADIMÍR SOTÁK: 

 

Problém je len jeden človek, ktorému sa to nepáči, tak počkajme, či sa mu bude páčiť konanie zamestnávateľov. Tu už takých politikov ako Matovič bolo dosť a naučili sme ich, že s predstaviteľmi Klubu 500 sa inak ako seriózne nemôžu rozprávať, pretože inak narazia. Musí sa skončiť čas, kde počúvame, ale Igor, ale Igor, takto to nejde... Je čas rozprávať sa s politikmi inak!

„Štátni úradníci sa nemusia obávať o zamestnanie, ale ľudia v súkromnom sektore majú reálny problém, že prídu o prácu a živobytie nielen svoje, ale aj svojich rodín. Načo máme 430-tisíc štátnych zamestnancov? Na to, aby sme im prispievali na ich platy?“ „Mne môže byť nejaký predseda vlády ukradnutý, budem mu donekonečna vysvetľovať, ako sa riadi firma či štát, ale nebudem tu pre neho robiť debila, ktorý ho bude poslúchať, pretože na rozdiel od neho som starý skúsený manažér, ktorý celý život pracoval a vzdelával sa, ja nemusím nikomu vracať svoj titul.  

ROBERT FICO: PREBOHA, TO ČO ZA ŠAŠA STE SEM POSLALI?

 

Úroveň zastupovania záujmov Slovenska na samite lídrov EÚ kritizuje aj  predseda Smeru-SD Robert Fico. "Všetci sa ma pýtajú: preboha, to čo za šaša ste sem poslali? Nevie žiadny jazyk, chodí tu po kútoch, fotí sa s policajtmi, nič nevybavuje, do ničoho sa nestará. Nerozumieme, ako sa takto mohla znížiť úroveň zastupovania záujmov Slovenskej republiky na tak významnom samite, ktorý sa týka peňazí. A keď ide o peniaze, ide o veľa," povedal na tlačovej konferencii Fico. Dojem, ktorý Matovič zanechal v Bruseli, je podľa Fica čistá katastrofa. Strana Smer-SD si podľa slov Roberta Fica analyzovala závery summitu. A ak niekto uhral niečo na samite, tak to boli podľa neho Česi, Maďari a tzv. F4 (Dánsko, Rakúsko, Švédsko a Holandsko - pozn. red.), pretože rokovali. Maďari a Česi napríklad dostanú viac peňazí, ako bolo pôvodne navrhnuté. Matovič sa nemal podľa Fica dištancovať od Poľska a Maďarska v tejto téme. "Takto sa susedia a dobrí priatelia neopúšťajú. Minimálne bolo treba s nimi rokovať," uviedol Fico. Pôvodne malo byť 750 mld. eur rozdelených tak, že 500 mld. eur malo ísť na granty a 250 mld. eur na pôžičky. Matovič podľa Fica ustúpil a výsledok je taký, že 390 mld. eur budú granty a 360 mld. eur budú pôžičky. Slovensko len tu prišlo podľa neho o stovky miliónov eur, ktoré mohlo dostať cez grantovú schému. "Takto si to budeme musieť požičiavať," doplnil Fico. Slovensko by dokopy malo dostať približne 26,1 mld. eur. Ale 8 mld. eur bude Slovensko platiť podľa Fica ako odvody do rozpočtu EÚ a 5,1 mld. eur bude musieť dať ako príspevok na splatenie investičného úveru. "Slovensko patrí do veľmi malej skupiny krajín, ktoré dostanú menej, ako bol pôvodný návrh," dodal Fico.

(SITA)

„Kladiem si aj inú otázku na čo bol Matovič štyri dni v Bruseli? Na "kieho" Boha tam sedel? Veď nepochopil, že peniaze, o ktorých sa rozhodovalo sú určené na naštartovanie ekonomiky. Navyše sedel tam a priniesol ešte menej peňazí ako nám pôvodne EÚ chcela dať! Matovič obral Slovákov o 500 miliónov eur. 

Nastal čas, aby vláda konala, doba je kritická a pred dvomi mesiacmi mal premiér Matovič konať. Problém je len jeden človek, ktorému sa to nepáči, tak počkajme, či sa mu bude páčiť konanie zamestnávateľov. Tu už takých politikov ako Matovič bolo dosť a naučili sme ich, že s predstaviteľmi Klubu 500 sa inak ako seriózne nemôžu rozprávať, pretože inak narazia. Musí sa skončiť čas, kde počúvame, ale Igor, ale Igor, takto to nejde... Je čas rozprávať sa s politikmi inak! Klub 500 preto vyzýva premiéra Igora Matoviča, aby bral do úvahy situáciu, v akej sa podniky ocitli po prvej vlne pandémie, a zároveň konal v súlade s programovým vyhlásením, v ktorom sa vláda zaviazala podporovať domáci priemysel,“ hovorí právom nahnevaný Vladimír Soták.

 ČÍTAJTE TIEŽ: SOTÁK: MATOVIČOVI NEPATRÍ TÁTO KRAJINA, ŠTÁT SA SPRÁVA AKO VÝPALNÍK

„Dostávame sa do situácie, že s nami premiér nekomunikuje. Darmo sa dva mesiace snažíme o komunikáciu, musím povedať, že nemáme problém s ministerstvami, ale s predsedom vlády,“ povedal pre Extra plus Vladimír Soták, ktorý zároveň dodáva, že premiér Matovič si podľa neho myslí, že mu patrí krajina. Štát sa správa ako výpalník voči poctivo pracujúcim občanom a zamestnávateľom, ktorí napĺňajú štátny rozpočet. „Premiér Matovič sa správa, že on bude ten, čo rozhodne, či niečo dovolí, alebo nie. Neviem, kde prišiel k takým rozhodnutiam, že mu patrí táto krajina, ale moment, jemu nepatrí štát, on tu bude možno štyri, možno osem rokov, no to neznamená, že tu budeme mať vyššiu životnú úroveň. Neviem, či si vlastne predseda vlády uvedomuje, čo sa tu deje.

Ak si to neuvedomuje, tak ho žiadame, aby sa s nami konečne stretol a jasne mu vysvetlíme, ako sa riadi štát. Ak tomu nerozumie, tak hovorím, že o dva mesiace sa budú firmy rozhodovať, či si vezmú úvery na platenie zamestnancov, alebo nechajú naše fabriky padnúť na kolená. Do štátneho rozpočtu nebudú od nás plynúť nijaké peniaze,“ povedal Soták.

 „Ak predseda vlády nezmení svoj postoj, tak toto celé bude pre neho samozničujúci proces. Slovenskú republiku dostane do takého závozu, že ho to bude veľmi bolieť. Našim ľuďom hrozí strata zamestnania, k čomu ja nechcem pristúpiť. Budem robiť tlačovky aj každý týždeň, až kým si premiér neuvedomí, že sa nemôže takto správať, a nedonútime ho, aby konal v prospech občanov. Musíme si jednoducho začať vážiť všetkých zamestnávateľov na Slovensku – 1,9 milióna pracujúcich ľudí, ktorí napĺňajú štátny rozpočet a živia 3,5 milióna ostatných občanov SR.“ „Je podľa vás rozumné, aby si súkromná firma vzala úver na to, aby udržala zamestnanosť a ešte platila poplatky štátu? A Matovičova vláda odpustí bankám, ktoré zarábajú na tejto kríze, bankový odvod vo výške 150 miliónov eur? Banky zvýšili celému národu poplatky a smejú sa občanom do tváre, to isté je s poisťovňami, ktoré navýšili poistné,“ povedal predseda Klubu 500 Vladimír Soták.

PRÁVE STE DOČÍTALI ODOMKNUTÝ ČLÁNOK:

 

Ak sa Vám článok páčil a máte naďalej záujem čítať pravdivé a nezávislé texty staňte sa naším predplatiteľom a získajte množstvo výhod:

 

https://www.extraplus.sk/extraplus/predplatne

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.