ŠPANIELI VYTVORIA ZOZNAM ĽUDÍ, KTORÍ ODMIETNU OČKOVANIE

Zoznam občanov, ktorí sa odmietnu dať zaočkovať nebude verejne dostupný. Dokument bude zostavený "s maximálnym rešpektom pre ochranu dát". Zoznam bude vypracovaný z účelom výmeny informácií o nezaočkovaných občanoch s ostatnými členskými štátmi EÚ.

Foto PEXELS
Dátum 28.12.2020

MADRID 28. decembra (TASR/extraplus.sk) - Španielsko vytvorí zoznam svojich občanov, ktorí sa odmietnu dať zaočkovať proti koronavírusu SARS-CoV-2. Informoval o tom v pondelok tamojší minister zdravotníctva Salvador Illa, píše agentúra AFP.  Španielsko v pondelok prekonalo hranicu 50.000 úmrtí. Od vypuknutia pandémie tam zaznamenali takmer 1,9 milióna prípadov nákazy.  V počte súvisiacich úmrtí je Španielsko štvrtou najpostihnutejšou západoeurópskou krajinou po Taliansku (takmer 72.000 mŕtvych), Británii (takmer 71.000) a Francúzsku, ktoré sa blíži k číslu 63.000. Vakcinácia proti ochoreniu COVID-19, ktoré koronavírus spôsobuje, sa v Španielsku - ako vo väčšine ostatných štátov EÚ - začala cez víkend. Španielska vláda plánuje do júna zaočkovať 15-20 miliónov tamojšej zhruba 47 miliónovej populácie.

V pondelok minister zdravotníctva informoval, že bude vytvorený zoznam občanov, ktorí sa odmietnu dať zaočkovať, ktorý však nebude verejne dostupný. Dokument bude podľa neho zostavený "s maximálnym rešpektom pre ochranu dát". Zoznam bude vypracovaný z účelom výmeny informácií o nezaočkovaných občanoch s ostatnými členskými štátmi EÚ. Šéf španielskeho zdravotníctva zároveň opätovne ubezpečil občanov, že očkovanie bude dobrovoľné. Počet Španielov, ktorí sa odmietajú dať zaočkovať proti koronavírusu, v decembri klesol na 28 percent. Ešte minulý mesiac tento názor zastávalo 47 percent opýtaných Španielov, vyplýva z prieskumu Španielskeho prieskumného inštitútu CIS. Inštitút ďalej zistil, že 40,5 percenta respondentov je ochotných dať zaočkovať sa, pričom 16,2 percenta by tak urobilo v prípade, že sa potvrdí "spoľahlivosť" vakcíny.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.