ŠPANIELSKO VYŠLE VOJAKOV NA SLOVENSKO

Udiať sa tak má v rámci nového obranného plánu pre východné krídlo NATO. Španielsky premiér Pedro Sánchez nešpecifikoval počet vojakov, ktorých majú vyslať.

Foto TASR/AP
Dátum 11.07.2023

Španielsko vyšle príslušníkov svojej armády na Slovensko v rámci nového obranného plánu pre východné krídlo NATO. Zvýši tiež počet svojich vojakov v Rumunsku. Oznámil to v utorok španielsky premiér Pedro Sánchez. TASR správu prevzala z agentúr DPA a EFE.

Sánchez to oznámil počas summitu NATO, ktorý sa v utorok začal v litovskom hlavnom meste Vilnius. Počet vojakov, ktorých majú vyslať, však nešpecifikoval. Príslušníci španielskych ozbrojených síl v súčasnosti pôsobia v Rumunsku a v pobaltských krajinách. Posilňovanie východného krídla NATO je súčasťou nových plánov kolektívnej obrany a popri situácii na Ukrajine jednou z hlavných tém dvojdňového summitu vo Vilniuse (11. a 12. júla).

Český prezident Petr Pavel v utorok vo Vilniuse oznámil, že Česká republika sa bude významne podieľať na rozširovaní útvaru NATO na Slovensku, a to spolu s ďalším silným partnerom. Česko prispeje jedným zmiešaným práporom priamo na území SR a ďalším práporom, ktorý bude dislokovaný na území ČR.

 

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.