ŠPANIELSKY PREMIÉR PEDRO SANCHEZ VARUJE EÚ PRED ROZPADOM

Európska únia čelí inej vojne ako vojnám, ktoré sme za posledných 70 rokov úspešne odvrátili. Vojna proti neviditeľnému nepriateľovi otestuje budúcnosť európskeho projektu

Foto WIKIPEDIA
Dátum 05.04.2020

The Guardien priniesol vyjadrenie španielskeho premiéra Pedra Sancheza, ktorému poskytol informácie súvisiace s riešením pandémie COVID-19 v Španielsku. Predseda vlády uviedol, že buď EÚ teraz zaberie, bude solidárna a súdržná, alebo sa celý projekt rozsype a EÚ skončí. 

„Európa prežíva najhoršiu krízu od druhej svetovej vojny. Naši občania umierajú alebo bojujú o život v nemocniciach, ktoré sú ohromené pandémiou, ktorá predstavuje najväčšiu hrozbu pre verejné zdravie od pandémie chrípky z roku 1918. Európska únia čelí inej vojne ako vojny, ktoré sme za posledných 70 rokov úspešne odvrátili: vojna proti neviditeľnému nepriateľovi otestuje budúcnosť európskeho projektu. Okolnosti sú výnimočné a vyžadujú si neochvejné postoje: buď sa dostaneme k tejto výzve, alebo zlyháme ako únia. Dosiahli sme kritický okamih, v ktorom aj tie najhoršie pro európske krajiny a vlády, ako je to v prípade Španielska, potrebujú skutočný dôkaz záväzku. Potrebujeme neochvejnú solidaritu. Solidarita medzi Európanmi je kľúčovou zásadou zmlúv EÚ. A to sa ukazuje v časoch, ako je tento. Bez solidarity nie je možné dosiahnuť súdržnosť, bez súdržnosti dôjde k nespokojnosti a dôveryhodnosť európskeho projektu sa vážne poškodí.

Vítame niekoľko významných opatrení, ktoré boli oznámené v posledných niekoľkých týždňoch, vrátane nového programu dočasného núdzového nákupu Európskej centrálnej banky a plánu SURE Európskej komisie pre tých, ktorí prišli o prácu. Tieto opatrenia však samy osebe nestačia. Musíme ísť ďalej.
 
V nadchádzajúcich mesiacoch členské štáty EÚ nevyhnutne prevezmú väčšie objemy dlhov, aby sa vysporiadali s dôsledkami nielen zdravotnej krízy, ale aj hospodárskej a sociálnej krízy. Preto reakcia
nemôže byť rovnaká ako reakcia na asymetrické hospodárske otrasy, ako je finančná alebo banková kríza v jednom štáte alebo skupine štátov. Vírus nerešpektuje hranice a ani pomoc nemôže byť ohraničená. Ak je európsky mechanizmus stability univerzálny a nepodlieha podmienkam, môže byť v počiatočných fázach užitočné vložiť likviditu do ekonomík EÚ prostredníctvom úverovej linky. V strednodobom horizonte to však nebude stačiť.

Výzva, ktorej čelíme, je mimoriadna a bezprecedentná. Vyžaduje si jednotnú, radikálnu a ambicióznu reakciu na zachovanie nášho hospodárskeho a sociálneho systému a ochranu našich občanov. Španieli vždy chránili a obhajovali európsky projekt. Nastal čas na reciprocitu. S nami, s Talianskom a s každou jednou z 27 krajín únie.

Je čas konať solidárne pri vytváraní nového mechanizmu vzájomného delenia dlhov, ktorý funguje ako jeden blok na nákup nevyhnutných zdravotníckych potrieb, vytvárať koordinované stratégie v oblasti kybernetickej bezpečnosti a pripraviť hlavný núdzový plán, aby zabezpečil, že oživenie kontinentu bude rýchle a spoľahlivé" uviedol španielsky premiér Pedro Sanchez.

 

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.