ŠPECIALIZOVANÝ TRESTNÝ SÚD MÁ ROZHODNÚŤ O KOVÁČIKOVI, NAHLÁSILI TAM BOMBU!

Na Špecializoavnom trestnom súde v Pezinku nahlásil v pondelok doobeda anonym bombu. Práve dnes má pritom samosudkyňa Pamela Záleská rozhodnúť o tom, či bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik, pôjde do väzenia, alebo nie.

Foto SITA/Branislav Bibel
Dátum 20.09.2021

Budovu museli evakuovať, aktuálne pojednávania boli prerušené. Všetci zamestnanci, prokurátori čakajú pred budovou a čakajú na psovodov, ktorí by mali budovu skontrolovať, píše sa na webovom portáli topky.sk. 

V Pezinku má dnes sudkyňa Pamela Záleská vyhlásiť rozsudok o bývalom špeciálnom prokurátorovi Dušanovi Kováčikovi. V piatok sa predniesli záverečné reči a prokurátor preňho žiada 13 rokov väzenia. Kováčik tvrdí, že je nevinný. Rozsudok si má vypočuť dnes o 16-tej hodine. 

Bývalý špeciálny prokurátor Dušan K. je v kolúznej väzbe už takmer 11 mesiacov a za ten čas sa podľa vlastných slov nemal možnosť brániť proti nezmyslom. Uviedol to na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku v rámci svojej záverečnej reči. Zároveň kritizoval prílišnú rýchlosť trestného konania v jeho veci.

Rozhodnutie súdu o ukončení dokazovania zo štvrtku 16. septembra bolo podľa Dušana K. pre neho totálnym šokom. „To bol blesk, ukončené," povedal s tým, že keďže pojednávanie sa skončilo o 18:00 a vo väzbe mu o 21:30 zhasli svetlo, nemal čas riadne si pripraviť záverečnú reč. Zároveň sa pýtal, či rýchle ukončenie konania nesúvisí s obvinením vyšetrovateľov NAKA z manipulácie vyšetrovania. „Na hlavnom pojednávaní nám nebolo umožnené absolútne nič," uviedol obžalovaný. Zároveň vyhlásil, že viera v nevinu mu dodáva silu. „Ja nemám inú možnosť, ako veriť v spravodlivosť," povedal.

Dušan K. pripustil, že celý život bol nadpriemerne zarábajúcim človekom, jeho majetok je však podľa neho menší ako ten vlastnený kajúcnikmi. „Nemám nič v Chorvátsku, žiadne byty v Bratislave," uviedol s tým, že vlastní len dom v Skalke nad Váhom. Jeho celoživotné úspory s manželkou boli podľa neho 72 000 eur. Sumu 10 000 eur, ktorú mal u seba pri zadržaní, chcel podľa vlastných slov použiť na kúpu lúky, kde by choval včely. Dušan K. doplnil, že po zaistení majetku jeho aj jeho manželky by si bez pomoci rodiny nemohol dovoliť ani obhajcov.

Bývalý špeciálny prokurátor tiež vo viac ako dvojhodinovej záverečnej reči povedal, že rozpory vo výpovediach jednotlivých svedkov „až kričia" a v rámci predčasne ukončeného konania neboli objasnené viaceré podstatné záležitosti. Doplnil, že sa hanbí za to, čo sa v súčasnosti deje na prokuratúre a už by sa tam za žiadnych okolností nevrátil. „Ja som nevinný, ja som nespáchal tieto trestné veci," dodal.

Dušan K. je obžalovaný z toho, že bol činný pre zločineckú skupinu takáčovcov, a tiež z toho, že prijal úplatok 50 000 eur za to, že Úrad špeciálnej prokuratúry nepodá sťažnosť proti prepusteniu údajného šéfa takáčovcov Ľubomíra Kudličku z väzby. Takisto podľa obžaloby v dvoch prípadoch neoprávnene poskytol informácie o trestných konaniach bývalému šéfovi Kriminálneho úradu Finančnej správy SR Ľudovítovi Makóovi. Bývalý špeciálny prokurátor však trvá na svojej nevine.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.