ŠPINAVÉ PRAKTIKY AMERIČANOV

Používalo ministerstvo obrany USA kliešte a iný hmyz ako biologickú zbraň?

Foto ARCHÍV
Dátum 20.07.2019

WASHINGTON 20. júla (cz.sputniknews.com/Extra plus) - Ministerstvo obrany USA používalo kliešte a ďalší hmyz ako biologické zbrane, uvádza stanica CNN. Žiadosť adresovaná generálnemu inšpektorovi Pentagonu bola navrhnutá zástupcom štátu New Jersey, republikánom Chrisom Smithom. Píše, že čítal niekoľko kníh a článkov, ktoré uvádzajú, že americká armáda vynaložila značné úsilie k takýmto výskumom. Boli údajne vykonávané v tajných objektoch v štátoch Maryland a New York.

Snemovňa reprezentantov vyzvala Pentagon, aby zverejnil údaje o tom, či boli v rokoch 1950 až 1975 vykonávali experimenty s hmyzom. „Ak sa tak naozaj stalo, aké boli parametre programu? Kto bol jeho objednávateľom?" Cituje televízny kanál Smithove slová. „Došlo v tom čase k nejakým prípadom úniku infikovaného hmyzu?" - pýtal sa tiež politik.

Domnieva sa, že údajné experimenty spôsobili šírenie lymskej boreliózy v Spojených štátoch. Od roku 2016 do roku 2017 sa počet Američanov infikovaných touto chorobou zvýšil o 17 percent na 42-tisíc ľudí ročne. V prípade komplikácií vedie ochorenie k artritíde a problémom s nervovým a obehovým systémom.

Jana Hošková z krajského hygienickej stanice Zlínskeho kraja vyhlásila, že kliešťom sa kvôli vysokým teplotám darí a vďaka tomu sa presúvajú aj do vyššie položených oblastí. "Najviac sa ich vyskytuje na prelome mája a júna, ale aj v septembri," vyhlásila s tým, že počet chorých ľudí v posledných rokoch neustále rastie. Kliešte nemusia prenášať len známou boreliózu či encefalitídu. Ďalšie chorobou, ktorú kliešte prenášajú, je neoehrlichióza, ktorá napáda cievne výstelku. Ide o relatívne nedávno objavenej ochorenie, ktoré je zatiaľ ťažké rozpoznať. Je nebezpečná tým, že narúša obehový systém, spôsobuje vysoké horúčky a bolesti svalov a kĺbov.