ŠPORTOVCI BIJÚ NA POPLACH - MATOVIČOVA VLÁDA IGNORUJE KRITICKÚ SITUÁCIU V SLOVENSKOM ŠPORTE

Slovenský šport trpí a mnohým jeho zložkám hrozí krach. Šport napriek jeho významnému prínosu pre spoločnosť nie je v centre pozornosti štátnych predstaviteľov. 

Foto SITA
Dátum 18.08.2020

BRATISLAVA 18. augusta (SITA/extraplus.sk) - Slovenský olympijský a športový výbor (SOŠV), národné športové zväzy a zástupcovia klubov vyzvali predstaviteľov Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR, v kompetencii ktorého je aj šport, aby sa začali vážne zaoberať situáciou podpory športu. V súvislosti s veľkými finančnými stratami spôsobenými pandémiou koronavírusu toto odvetvie zatiaľ od štátu nedostalo žiadnu pomoc, pričom na september 2020 pripravované opatrenia na zabránenie šírenia koronavírusu situáciu v športe ešte viac zdramatizujú. "Slovenský šport žiada štát, aby ho podporil rovnako ako iné oblasti života, naposledy kultúru," uvádza sa v úvode vyhlásenia, ktoré agentúre SITA poslal PR agentúra Grape PR.

Vo vyhlásení sa uvádza, že šport napriek jeho významnému prínosu pre spoločnosť a najmä pre verejné zdravie doteraz prepadal "cez sito" koronavírusovej pomoci štátu i rôznych schém záchranných balíčkov. Podľa autorov vyhlásenia veľká skupina ľudí pracujúcich v športe a športových subjektov nemohla dostať ani finančnú pomoc z ministerstva práce. Straty mali utrpieť predčasným ukončením majstrovských súťaží či obmedzeniami počtu návštevníkov na podujatiach predovšetkým športové kluby. Trpieť má profesionálny aj amatérsky šport, do finančných problémov sa majú dostávať viaceré športové objekty. Nedávno sa pomoci dočkala oblasť kultúry, keď rezort financií uvoľnil na podporu nezávislej kultúry takmer 11 miliónov eur, ktoré budú prerozdeľovať prostredníctvom grantu. Rovnakú podporu už dlhodobo od štátu očakáva aj šport.

Vyhlásenie zástupcov slovenskej športovej obce adresované štátnemu tajomníkovi pre šport Ivanovi Husárovi, agentúra SITA ho prináša v plnom znení bez redakčných úprav:

"Rozhodnutia krízového štábu SR, epidemiológov, Úradu verejného zdravotníctva i vlády na zabránenie šírenia vírusu SARS-CoV-2 a choroby Covid-19, ktoré sme vždy rešpektovali a akceptovali, keďže zdravie je pre každého prvoradé, výrazne zasiahli a ovplyvnili šport. Napriek rôznym opatreniam nebol šport od marca súčasťou záchranných finančných balíčkov a nedostal od štátu adresnú pomoc ako iné oblasti. Aj preto je azda najviac postihnutou skupinou v štáte. Zväzy, kluby, športovci i športoví odborníci dodržiavajú všetky nariadenia, kompenzácie však pre nich na rozdiel od iných oblastí a profesií neprichádzajú. Avizované opatrenia na zabránenie šírenia koronavírusu, pripravené na september, budú veľkým zásahom do financovania športu. Dnes je vážne ohrozené predovšetkým fungovanie profesionálneho športu na Slovensku. Slovenský olympijský a športový výbor, národné športové zväzy i športové kluby vyzývajú kompetentných predstaviteľov Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR, aby sa kritickou situáciou začali už vážne zaoberať a konali. Slovenský šport trpí a mnohým jeho zložkám hrozí krach.

Nestačí iba konštatovať, že všetky finančné prostriedky má v rukách minister financií, on rozhoduje o ich rozdelení, a následne iba čakať so založenými rukami. Ministerka kultúry Natália Milanová niekoľko týždňov intenzívne rokovala s rezortom financií a podarilo sa jej získať mimoriadnu dotáciu pre nezávislú kultúru vo výške takmer 11 miliónov eur. Rovnaké kroky očakávame aj od štátneho tajomníka pre šport Je potrebné rokovať a hľadať možnosti na podporu upadajúcich klubov a telovýchovných jednôt, ktoré vykonávajú významnú činnosť v prospech našej krajiny. Veď šport je významný reprezentant Slovenska, aj sa podieľa na verejnom zdraví spoločnosti. Je vedecky dokázané, že čím zdravšiu populáciu budeme mať, tým budeme menej investovať do nákupu liekov.

Ako už bolo na Slovensku aj politikmi viackrát vyslovené: kde je vôľa, tam je aj cesta. Zatiaľ máme pocit, že prioritou niektorých predstaviteľov ministerstva je namiesto rokovania v prospech zlepšenia stavu slovenského športu predovšetkým natáčanie videí a fotografovanie sa s úspešnými športovcami. Dnešná nečinnosť môže mať vážne dopady pre budúcnosť. Slovenský olympijský a športový výbor i národné športové zväzy a ďalšie subjekty už viac ako päť mesiacov volajú po kompenzáciách, ktoré pomôžu športu a prostredníctvom neho aj celej spoločnosti.

Chápeme, že sú aj oveľa dôležitejšie oblasti, ktoré potrebujú podporu. Šport sa však ocitol na okraji záujmu slovenskej vlády, počas pandémie nedostal na rozdiel od okolitých krajín žiadnu pomoc a finančnú podporu. Po príklad stačí ísť do susednej Českej republiky, kde vláda vyčlenila pre program Covid-Sport jednu miliardu českých korún. Veľmi štedrá voči pohybovým aktivitám je švajčiarska vláda, ktorá pripravila pre profesionálne futbalové a hokejové kluby záchranný balíček vo výške 350 miliónov frankov. Ďalších 150 miliónov frankov dostanú iné športové odvetvia a rekreačný šport. Nemecké profesionálne športové kluby, ktoré zasiahla koronakríza, majú od tamojšej vlády sľúbenú podporu na najbližšie dva roky vo výške 200 miliónov eur.

Prosíme štát, aby urobil už potrebné kroky a podporil šport rovnako ako nezávislú kultúru. Aj šport potrebuje záchranu pred krachom. Sme pripravení sadnúť si za rokovací stôl a hľadať riešenia, ktoré budú v prospech športu."

 

 

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.