SPRAVODAJCA OSN: IZRAELSKÉ OSADY PREDSTAVUJÚ "VOJNOVÉ ZLOČINY"

Michael Lynk: Nastal čas dať Izraelu jasne najavo, že jeho nezákonná okupácia a odpor voči medzinárodnému právu a medzinárodnému názoru nemôže byť viac akceptovaný.

Foto sita/ap
Dátum 10.07.2021

Budovanie izraelských osád na palestínskych územiach by sa malo klasifikovať ako vojnové zločiny, vyhlásil v piatok osobitný spravodajca OSN pre situáciu v oblasti ľudských práv na okupovaných palestínskych územiach Michael Lynk. Pri prezentácii svojej najnovšej správy v Rade OSN pre ľudské práva Lynk vyzval medzinárodné spoločenstvo, aby konečne požadovalo zodpovednosť za postup, ktorý je podľa neho už dlho považovaný za nezákonný. Izrael, ktorý neuznáva Lynkov mandát a nikdy mu neumožnil prístup na palestínske územia, zasadnutie bojkotoval, poznamenala agentúra AFP.

Podľa Lynka postup, keď okupačná mocnosť premiestňuje časť svojho civilného obyvateľstva na okupované územie, bol v Rímskom štatúte Medzinárodného trestného súdu z roku 1998 označený za vojnový zločin. Nastal čas "dať Izraelu jasne najavo, že jeho nezákonná okupácia a odpor voči medzinárodnému právu a medzinárodnému názoru" nemôže byť viac akceptovaný, vyhlásil Lynk. Poukázal na širokú škálu rezolúcií OSN, ktoré označujú izraelské osídľovanie za nezákonné.

"Je tragickým paradoxom, že hoci sú izraelské osady jasne zakázané medzinárodným právom, medzinárodné spoločenstvo sa pozoruhodne zdráha presadzovať svoje vlastné zákony," poznamenal Lynk. Spresnil, že počet židovských osád dosiahol v okupovanom východnom Jeruzaleme a na západnom brehu Jordánu takmer 300 – s viac ako 680-tisíc izraelskými osadníkmi. Podľa neho sa osady stali "motorom 54-ročnej izraelskej okupácie, najdlhšej v modernom svete". Na vyriešenie situácie sú potrebné medzinárodné kroky, nielen slová, dodal Lynk.

 

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.