SRBSKO MÁ VEĽKÉ SRDCE, DAROVALO KOSOVU TESTY NA COVID-19

Srbsko pomáha Kosovu napriek krvavej minulosti a neoprávnenému oddeleniu sa za asistencie síl NATO

Foto archív
Dátum 18.04.2020

PRIŠTINA 18. apríla (TASR/extraplus.sk) - Srbsko v piatok doručilo do Kosova 1-tisíc testovacích súprav na zisťovanie prítomnosti nového druhu koronavírusu. Podľa tlačovej agentúry Reuters ide o gesto solidarity napriek obchodným sporom a nedávnej násilnej minulosti.

Srbský zdravotnícky činiteľ oboznámený so zásielkou uviedol, že jeho krajina poskytla Kosovu testovacie súpravy bez akýchkoľvek politických podmienok, iba s túžbou pomôcť pri zdolávaní vírusu. "Táto situácia nám neúprosne pripomína, že mnohé problémy dokážeme vyriešiť iba spoločne," povedal.

Hovorca kosovského ministerstva zdravotníctva potvrdil prijatie daru zo Srbska a dodal, že zásielka bude pridaná k 3100 testovacím súpravám, ktoré má Kosovo momentálne v zásobe. Kosovo s dvoma miliónmi obyvateľov eviduje 449 prípadov infekcie a 11 úmrtí. Medzi nakazenými je aj 17 zdravotníkov.

Srbsko doteraz nahlásilo 5790 potvrdených prípadov infekcie a 110 úmrtí na chorobu COVID-19, ktorú nový typ koronavírusu vyvoláva.

Srbsko stratilo kontrolu nad Kosovom - svojou bývalou provinciou - po tom, čo Severoatlantická aliancia spustila na jar 1999 rozsiahlu bombardovaciu kampaň proti Srbsku (Juhoslávii) zameranú na vyhnanie srbských síl z kosovského územia. Kosovo vyhlásilo nezávislosť od Srbska v roku 2008, ale Belehrad tento krok neuznáva. Rozhovory medzi Kosovom a Srbskom, ktoré sprostredkovala EÚ, sa zastavili v roku 2018, keď kosovská vláda zaviedla 100-percentnú daň na tovar vyrobený v Srbsku v reakcii na snahy Srbska blokovať vstup Kosova do medzinárodných organizácií.

Kosovo na znak dobrej vôle toto opatrenie zrušilo začiatkom tohto mesiaca. Úradujúci kosovský premiér Albin Kurti ubezpečil v stredu Miroslava Lajčáka, osobitného predstaviteľa EÚ pre dialóg medzi Belehradom a Prištinou, o svojom záväzku obnoviť dialóg so Srbskom a pokúsiť sa o normalizáciu vzájomných vzťahov.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.