STANČÍK: VÍŤAZSTVO PUTINA BY BOLO PRE SLOVENSKO A EÚ KATASTROFOU

Tajomník ministerstva zahraničných vecí SR Andrej Stančík tvrdí, že pomoc Ukrajine musí byť dlhodobá a systematická.

Foto tasr/jaroslav NOVÁK
Dátum 19.10.2022

Príprava summitu EÚ, energetická kríza v Európe a vojna na Ukrajine boli hlavnými témami utorňajšej Rady pre všeobecné záležitosti v Luxemburgu. Podľa spravodajcu TASR to uviedol štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí SR Andrej Stančík. "Hovorili sme o tom, že pomoc pre Ukrajinu musí byť systematická a dlhodobá a že práve táto zima rozhodne o tom, ako sa vojna skončí," uviedol Stančík. 

Dodal, že z hľadiska EÚ a Slovenska by bolo víťazstvo Vladimira Putina na Ukrajine katastrofou - bezpečnostnou aj energetickou. Občania EÚ by si podľa neho mali uvedomiť, že za súčasnú energetickú krízu nemôže Únia, ale Putin, ktorý ju spôsobil ešte pred spustením vojny na Ukrajine. "Táto zima a to ako ju zvládneme, nepoznačí iba budúcnosť Ukrajiny, ale aj budúcnosť samotnej EÚ," povedal Stančík.

V oblasti energetiky diplomati apelovali na prijatie rýchlych a efektívnych riešení pre občanov a firmy. "Náš návrh je zastropovať veľkoobchodné ceny plynu na trhu," pripomenul pozíciu Slovenska. Podľa jeho slov Rada ministrov súhlasí s využitím eurofondov na preklenutie dopadov energetickej krízy a na pomoc občanom a domácnostiam. "Hovorí sa hlavne o nevyužitých európskych fondoch alebo fondoch, ktorým by ináč hrozilo, že prepadnú," vysvetlil.

Zdôraznil, že ministri podporili aj návrhy na reformu energetického trhu. Slovensko v tejto spojitosti súhlasí s oddelením cien elektriny, ktorá sa vyrába s použitím plynu, od cien elektriny vyrábanej z iných zdrojov. Rokovania Rady ministrov boli zamerané na prípravu summitu EÚ, ktorý sa bude v Bruseli konať 20-21. októbra. 
 

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.