STARMER UISTIL ZELENSKÉHO O PRETRVÁVAJÚCEJ PODPORE LONDÝNA

Keir Starmer zdôraznil, že zmenou vlády v Británii sa nič nemení na jej podpore Ukrajiny, ktorá bude aj naďalej pokračovať. Volodymyr Zelenskyj zase uviedol, že novému britskému premiérovi zaželal, aby sa mu podarilo naplniť očakávania Britov.

Foto SITA/AP
Dátum 07.07.2024

Londýn bude aj naďalej podporovať Kyjev. Ukrajinskému prezidentovi Volodymyrovi Zelenskému to v telefonáte prisľúbil nový britský premiér Keir Starmer, pričom Zelenskyj mu za takéto zachovanie britského postoja poďakoval. „Britský premiér na úvod rozhovoru uviedol, že je pre neho dôležité, aby v prvý deň svojho pôsobenia vo funkcii zopakoval neochvejný záväzok Spojeného kráľovstva voči Ukrajine,“ informoval hovorca kancelárie britského premiéra.

Starmer podľa jeho slov zdôraznil, že zmenou vlády v Británii sa nič nemení na jej podpore Ukrajiny, ktorá bude aj naďalej pokračovať. Zelenskyj zase v príspevku na platforme Telegram uviedol, že novému britskému premiérovi zaželal, aby sa mu podarilo naplniť očakávania Britov. „Som vďačný Keirovi Starmerovi za jeho ubezpečenie, že britská podpora voči Ukrajine sa v zásade nemení,“ napísal ukrajinský prezident.

Uviedol tiež, že so Starmerom si spoločne „koordinovali svoje pozície“ pred budúcotýždňovým samitom NATO vo Washingtone. Kyjev dúfa, že sa na summite dozvie o ďalších krokoch, ktoré ho priblížia k členstvu v aliancii. Starmer a Zelenskyj diskutovali podľa hovorcu Downing Street okrem summitu NATO aj o zasadnutí Európskeho politického spoločenstva (EPC), ktoré sa má konať v júli v Británii.

Zelenskyj na sociálnej sieti X okrem tohto uviedol, že sa teší na spoluprácu s Britániou v otázkach bezpečnosti. Zároveň sa poďakoval aj Starmerovmu predchodcovi v úrade, konzervatívnemu expremiérovi Rishimu Sunakovi, za jeho intenzívnu podporu Ukrajiny.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.