ŠTÁT ČOSKORO ZRIADI ŠPECIÁLNU WEBSTRÁNKU, UMOŽNÍ POROVNÁVAŤ CENY ZÁKLADNÝCH POTRAVÍN

Najdôležitejší praktický význam pre bežného občana má tkvieť predovšetkým v možnosti porovnania cien základných potravín s okolitými krajinami v danom čase, čo môže ovplyvniť ekonomické rozhodovanie jednotlivcov či rodín pri kúpe základných potravín.

Foto PEXELS/ILUSTRAČNÉ FOTO
Dátum 14.11.2023

Už od začiatku budúceho roka si Slováci budú môcť pozrieť nielen vývoj cien základných potravín, ale si ich vzájomne porovnať. Rezort financií totiž od budúceho roka zriaďuje novú webovú stránku, ktorá bude obsahovať informácie o cenovom vývoji a porovnanie cien základných potravín s okolitými štátmi. Informovala o tom poradenská skupina Atlas Group.

„Najdôležitejší praktický význam pre bežného občana pri spustení webového sídla Ministerstva financií SR je možné vnímať predovšetkým v možnosti porovnania cien základných potravín s okolitými krajinami v danom čase, čo môže ovplyvniť ekonomické rozhodovanie jednotlivcov či rodín pri kúpe základných potravín. Ide o faktor, ktorý môže, no nemusí podporiť rozvoj tzv. nákupnej turistiky potravín,“ uviedla advokátka a partnerka Atlas Group Zuzana Zvončeková.

Potravinová turistika je u Slovákov v obľube, razantne sa zvýšila v roku 2022, keď Poľsko zastropovalo DPH na vybrané potraviny. „Cena je dôležitým faktorom ovplyvňujúcim premenu príjmov zamestnancov a dôchodkov dôchodcov na reálne peňažné zdroje. Vývoj cien má významný vplyv na vývoj životnej úrovne občanov a sociálny i ekonomický rozvoj spoločnosti. V podmienkach trhového hospodárstva má štát obmedzené možnosti ovplyvňovania vývoja spotrebiteľských cien. Obmedzené však neznamená žiadne možnosti,“ objasňuje Zuzana Zvončeková.

Podľa novely zákona o cenách bol rezort financií povinný do 30 dní od účinnosti novely zákona vykonať analýzu cenového vývoja základných druhov potravín ako mäso, mlieko, maslo, chlieb a pečivo, či vybrané druhy zeleniny a ovocia. Vychádzať mal z miery inflácie, ekonomicky oprávnených nákladov a primeranej ziskovej prirážky, kalkulácie nákladov a zisku a iných dokladov odôvodňujúcich výšku ceny, ktoré si vyžiada cenový orgán. „Ak sa na základe tejto analýzy preukáže pretrvávanie mimoriadnej trhovej situácie s priamym vplyvom na ceny základných potravín na tuzemskom trhu ohrozujúcim cenovú stabilitu alebo dostupnosť základných potravín, cenový orgán navrhne opatrenia na obdobie šiestich mesiacov, ktoré bezodkladne navrhne vláde na schválenie,“ objasňuje advokátka.

Takúto analýzu pritom už rezort financií vypracoval a predložil vláde na prerokovanie. Ministerstvo financií vo svojej analýze tvrdí, že súčasný vývoj cien neodôvodňuje priamu cenovú reguláciu konkrétnych druhov potravín. Tempo rastu cien potravín sa na Slovensku stabilizovalo a v júli spotrebiteľské ceny potravín po dlhom čase klesli. Inflácia zvoľnila v celom regióne V4 a k stabilizácii prispel aj pokles cien energií na svetových trhoch. Na základe týchto argumentov preto rezort financií neodporúča zavádzať na Slovensku neefektívne regulačné opatrenia, ako je regulácia cien a marží.

Zriadenie webového sídla, na ktorom budú informácie o cenovom vývoji a porovnanie cien základných potravín s okolitými štátmi, zaviedla novela zákona o cenách, ktorú schválil parlament koncom júna tohto roka. Išlo o novelu zákona od poslancov za stranu Smer-SD Vladimíra Faiča a Richarda Takáča. Richard Takáč sa stal v novej vláde Roberta Fica ministrom pôdohospodárstva a rozvoja vidieka.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.