ŠTÁT MÁ PRE SAMOSPRÁVY 127 MILIÓNOV EUR, CHCE IM PREPLATIŤ NÁKLADY NA UTEČENCOV

Suma 127 miliónov eur bude medzi mestá a obce rozdelená ako paušálna podpora, maximálne 100 eur za prijatie jednej osoby s dočasným útočiskom na týždeň, najviac na obdobie 26 týždňov. 

Foto sita/branislav bibel
Dátum 16.03.2023

Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR vyhlásilo výzvu na 127 miliónov eur. Určená je pre takmer 1500 miest a obcí na Slovensku vrátane Bratislavského kraja, ktoré vlani poskytli pomoc a útočisko utečencom z Ukrajiny. Samosprávy tak môžu žiadať o príspevok z eurofondov na kompenzáciu svojich nákladov v súvislosti s migračnou krízou. Na štvrtkovej tlačovej konferencii o tom informovali predstavitelia ministerstva.

"Vyzývam starostov a primátorov, aby nečakali a požiadali o preplatenie nákladov. Systém vyplácania bude rýchly, bez zbytočnej byrokracie. Stačí podať žiadosť a ich náklady im preplatíme. Peniaze môžu použiť na rozvoj regiónu," skonštatovala vicepremiérka a dočasne poverená ministerka investícií Veronika Remišová (Za ľudí).

Zoznam oprávnených miest a obcí, ktoré majú na podporu z eurofondov nárok, je súčasťou výzvy, ktorá je zverejnená na webe MIRRI. Suma 127 miliónov eur bude medzi ne rozdelená ako paušálna podpora, maximálne 100 eur za prijatie jednej osoby s dočasným útočiskom na týždeň, najviac na obdobie 26 týždňov. Pomoc je nárokovateľná za obdobie od februára do novembra minulého roka.

Na jedného prijatého utečenca môže obec alebo mesto dostať 2600 eur. Napríklad Kežmarok môže dostať viac ako 356.000 eur, Michalovce viac ako milión eur, Košice-Staré Mesto vyše 1,5 milióna eur či Kvetoslavov okolo 140.000 eur. Konkrétna suma sa teda odvíja od toho, koľkým utečencom poskytla daná samospráva dočasné útočisko a na ako dlho. Údaje o registrovaných utečencoch poskytol rezort vnútra.

Ministerstvo zároveň avizuje, že nejde o jedinú pomoc na Slovensku z eurofondov. Pripravujú sa ďalšie schémy podpory vrátane podpory mimovládnych organizácií, ktoré pri zvládaní migračnej krízy zohrali taktiež veľkú úlohu. Jednu z nich pripravuje napríklad aj ministerstvo práce. "Celkovo môže Slovensko použiť na riešenie najväčšej migračnej krízy od konca druhej svetovej vojny až 315 miliónov eur z eurofondov," doplnila Remišová.
 

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.