ŠTÁT POSIELA PENIAZE AUTOMOBILKÁM I FIRMÁM OLIGAROCHOV

Organizácia Transparency International Slovensko zverejnila zoznam firiem, ktorým putovala najväčšia štátna pomoc z dôvodu koronakrízy

Foto tasr
Dátum 04.07.2020

BRATISLAVA 4. júla (Transparency International Slovensko/extraplus.sk) - Keďže štátne úrady nezverejňujú zmluvy s konkrétnymi položkami koronapomoci a publikujú len celkové dáta, v rámci verejnej kontroly si od nich Transparency International Slovensko pravidelne pýta čísla, kto dostal presne koľko peňazí. Celkovo zdokumentovali 276 miliónov eur rozdelených 64-tisícom firiem a živnostníkov. Najväčšiu pomoc doteraz dostali Volkswagen (17 miliónov eur), U.S.Steel (5,3 milióna) a PCA Slovakia - Peugeot Citroen (3,7 milióna). Kým za marec bolo vyplatených 75 miliónov eur, za apríl, keď sa krízové opatrenia naplno rozbehli, štát vyplatil firmám pomoc za 142 miliónov eur. Za máj to zatiaľ bolo 60 miliónov, no platby ešte dobiehajú. Medzi podporenými firmami je aj firma predsedu parlamentu Borisa Kollára Goimpex Bratislava, prevádzkujúca lyžiarske stredisko na Donovaloch, ktorá zatiaľ od štátu dostala 26-tisíc eur. Regionpress, bývalé rodinné vydavateľstvo Igora Matoviča (predal ho pred tromi rokmi), dostalo pomoc v sume 39-tisíc eur.

Podmienky pomoci nie sú nastavené podľa majiteľov či iných subjektívnych kritérií, ale podľa ekonomických strát podnikateľov z koronakrízy, čiže o klientelizme sa hovoriť nedá, tvrdí Transparency International Slovensko. Popri automobilkách a maloobchode bol práve turizmus najviac postihnutý pandémiou. Štátnu pomoc tak dostala aj firma oligarchov Širokého a Brhela prevádzkujúca neslávne známy bratislavský hotel Hilton - Tehelné pole a.s. - zatiaľ v sume 104-tisíc eur. Ďalších 89-tisíc eur putovalo Ivanovi Lexovi do jeho firmy Tatra United Corporation, ktorá vlastní bratislavský hotel Tatra, ako aj ranč v Pezinku. Necelých 10-tisíc už dostala Pivnica Radošina, podnik vlastnený čerstvo z korupcie obvineným Norbertom Bödörom.

Pokiaľ ide o pomoc pri krytí nájomného, ktorú manažuje ministerstvo hospodárstva, do utorka dostalo peniaze 33 firiem a živnostníkov v celkovej výške 80-tisíc eur. Najväčšou sumou - takmer 11-tisíc eur, štát prispel eseročke Reality-Poprad 5B, a 9250 eur poslal autobazáru AUTOVIA Žilina. 

PRÁVE STE DOČÍTALI ODOMKNUTÝ ČLÁNOK:

 

Ak sa Vám článok páčil a máte naďalej záujem čítať pravdivé a nezávislé texty staňte sa naším predplatiteľom a získajte množstvo výhod:

 

https://www.extraplus.sk/extraplus/predplatne

 

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.