ŠTÁTNI TAJOMNÍCI NEMAJÚ BEZPEČNOSTNÉ PREVIERKY

Predseda výboru Martin Beluský informoval, že viacerí štátni tajomníci do dnešného dňa neabsolvovali bezpečnostné previerky na oboznamovanie sa s utajovanými skutočnosťami a ani o ne do dnešného dňa nepožiadali.

Foto TASR
Dátum 21.10.2020

BRATISLAVA 21. októbra (SITA/extraplus.sk) - Osobitný kontrolný výbor Národnej rady (NR) SR na kontrolu činnosti Národného bezpečnostného úradu (NBÚ) na dnešnom zasadnutí prerokoval viaceré správy a informácie o činnosti úradu za posledné obdobie. Medzi nimi napríklad medzinárodné aktivity, správu o vykonaných bezpečnostných previerkach alebo o stave ochrany osobných údajov. Predseda výboru Martin Beluský (ĽSNS) agentúru SITA informoval, že zo správ napríklad vyplynulo, že viacerí štátni tajomníci do dnešného dňa neabsolvovali bezpečnostné previerky na oboznamovanie sa s utajovanými skutočnosťami a ani o ne do dnešného dňa nepožiadali.

„Vytvára to situácie, keď sa vysokí štátni úradníci nemôžu oboznamovať so všetkými informáciami potrebnými k ich práci. Voči tejto zodpovednosti síce neexistuje žiadna sankcia, je však nevyhnutné, aby mala verejnosť istotu, že na týchto pozíciach pracujú dôveryhodné osoby. Ako predseda výboru zodpovedné osoby vyzvem, aby tieto skutočnosti odstránili," vysvetlil Beluský.

Výbor sa zaoberal aj novelou zákona o kybernetickej bezpečnosti z dielne NBÚ, ktorá je momentálne v štádiu vyhodnocovania v rámci medzirezortného pripomienkového konania. „V tejto novele zákona boli pridané nové paragrafy týkajúce sa blokovania škodlivého obsahu a škodlivých aktivít v kybernetickom priestore, ktoré boli v konaní viacerými inštitúciami napadnuté a vyhodnotené ako nad rámec zákona. Po diskusii na výbore sme spolu s riaditeľom NBÚ dospeli k presvedčeniu, že pripravovanú novelu bude treba spresniť a podrobnejšie zadefinovať, aby sa odstránilo právne vákuum a neistota," doplnil predseda výboru na kontrolu činnosti NBÚ.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.