ŠTÁTY EÚ SA VYHRÁŽAJÚ RUSOM

Ministri zahraničných vecí členských štátov EÚ hľadajú riešenia, ako zabrániť ruskej invázii na Ukrajinu a aké kroky podniknúť v prípade, že sa Moskva rozhodne vyslať svojich vojakov cez hranice.

Foto SITA/AP
Dátum 13.12.2021

Ministri zahraničných vecí členských štátov Európskej únie (EÚ) v pondelok hľadajú riešenia, ako zabrániť ruskej invázii na Ukrajinu a aké kroky podniknúť v prípade, že sa Moskva rozhodne vyslať svojich vojakov cez hranice. Podľa amerických spravodajských služieb Rusko presunulo k ukrajinským hraniciam asi 70-tisíc vojakov a pripravuje sa na inváziu, ktorú by mohlo uskutočniť začiatkom budúceho roka. Moskva akékoľvek útočné plány odmieta a obavy Západu označuje za súčasť očierňovacej kampane.

Šéf európskej diplomacie Josep Borrell, ktorý pondelkovej schôdzke predsedá, uviedol, že konkrétne rozhodnutie o sankciách proti Rusku nepadne. Ďalšie kroky a ich načasovanie budú podľa neho ministri koordinovať so Spojenými štátmi a Veľkou Britániou.

„V každom prípade vyšleme jasný signál, že akákoľvek agresia proti Ukrajine bude mať pre Rusko vysokú cenu“ a zdôrazníme, že blok 27 krajín podporuje zvrchovanosť a územnú celistvosť Ukrajiny, povedal Borrell novinárom v Bruseli.

Litovský minister zahraničných vecí Gabrielius Landsbergis vyjadril presvedčenie, že Rusko sa pripravuje na „totálnu vojnu proti Ukrajine“. „Pokiaľ by sa tak stalo, išlo by o bezprecedentný útok na krajinu, ktorá prejavuje západné smerovanie. To znamená, že aj odpoveď zo strany západných krajín musí byť bezprecedentná,“ povedal minister.

Mocnosti v EÚ, Francúzsko a Nemecko, ako aj ďalší členovia dvadsaťsedmičky, ktorí sa nachádzajú vo väčšej vzdialenosti od ruských hraníc, nezdieľajú hodnotenie situácie s USA, Poľskom a pobaltskými krajinami. Pohyby ruských vojsk síce evidujú, neočakávajú však bezprostredný útok.

V roku 2015 Francúzsko a Nemecko sprostredkovali mierovú dohodu, ktorá pomohla ukončiť rozsiahle boje medzi ukrajinskými silami a separatistami podporovanými Ruskom na východe Ukrajiny. Konflikt sa v oblasti začal v roku 2014 po tom, čo Rusko anektovalo ukrajinský polostrov Krym.

Snahy o politické urovnanie konfliktu, ktorý si za sedem rokov vyžiadal viac ako 14-tisíc životov, doteraz zlyhali a sporadické zrážky pozdĺž frontovej línie pokračujú.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.