ŠTÁTY EÚ SCHVÁLILI NOVÚ DOHODU: KTO NEPRIJME MIGRANTOV, ZAPLATÍ

Systém poviných kvót by v EÚ mala nahradiť povinná solidarita. Ak niektorý štát odmietne prijať migrantov, mal by za to zaplatiť.

Foto SITA/AP
Dátum 09.06.2023

Európska únia sa dlhodobo snaží nájsť riešenie masovej migrácie. Donedávna sa Brusel snažil pretlačiť systém poviných kvót. Ten sa však stretol s odmietavým postojom viacerých členských štátov. Najnovšie by ho mal nahradiť nový systém, a to povinná solidarita. Tie štáty, ktoré by po novom odmietli povinú relokáciu, čiže by neprijali migrantov, by mali za to platiť.

Ministri vnútra jednotlivých krajín sa vo štvrtok v Luxemburgu už dohodli na zavedení nového systému. Proti bolo len Maďarsko a Poľsko, Ivan Šimko sa zdržal. Nemecká ministerka vnútra Nancy Faeserová dohodu na sociálnej sieti označila za historický úspech pre EÚ, novú solidárnu migračnú politiku a ochranu ľudských práv.

Schválenie nariadení na úrovni ministrov je však len prvý krok. Pokračovať budú rokovania s Európskym parlamentom a Európskou komisiou. Finálny návrh budú opäť posudzovať členské štáty EÚ.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.