ŠTÁTY UVOĽŇUJÚ OPATRENIA, MATOVIČOVCI SA VŠAK VYHRÁŽAJÚ SLOVÁKOM ĎALŠÍMI TVRDÝMI OPATRENIAMI

Taliansko zmiernilo opatrenia, v Ríme a vo Vatikáne otvorili múzeá. Poľsko otvára mázeá, knižnice, galérie a nákupné centrá.

Foto SITA/BRANISLAV BIBEL
Dátum 02.02.2021

Taliansko od pondelka zmiernilo opatrenia zavedené v spojitosti s pandémiou koronavírusu SARS-CoV-2 vo väčšine svojich regiónov, informovala agentúra AFP. Talianska vláda uvoľnenie opatrení oznámila už v piatok, a to aj potom, čo Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) a ďalší odborníci varovali, že tento krok môže byť predčasný. Šestnásť z celkového počtu 20 talianskych regiónov patrí do žltej zóny s nízkym rizikom nákazy. Do oranžovej zóny, so stredným rizikom nákazy koronavírusom, patria ostrovy Sicília a Sardínia, regióny Apúlia na juhu a Umbria vo vnútrozemí, ako aj autonómna provincia Južné Tirolsko na severe.

V talianskom hlavnom meste Rím v regióne Lazio, ktoré takisto patrí do žltej zóny, znovu otvorili Koloseum a ďalšie turistické pamiatky ako napríklad Panteón. Od pondelka sa znovu otvorili pre verejnosť aj vatikánske múzeá vrátane Sixtínskej kaplnky. Z dôvodu obmedzení proti koronavírusu boli zatvorené 88 dní - najdlhšie od druhej svetovej vojny. Reštaurácie, kaviarne a bary v regiónoch v žltej zóne majú opäť povolené prijímať hostí počas dňa. Po 18.00 h večer však budú môcť fungovať len formou donášky. Múzeá môžu byť otvorené od pondelka do piatka.

V Poľsku sa v pondelok v rámci uvoľňovania epidemiologických opatrení opäť otvorili múzeá, galérie, knižnice či nákupné centrá. Informovala o tom agentúra AFP. Poľský minister zdravotníctva Adam Niedzielski však poznamenal, že väčšina škôl zostane zatvorená najmenej do marca. Minimálne do 14. februára budú uzavreté i bary, reštaurácie, hotely, nočné kluby či telocvične. Niektorí majitelia pohostinských zariadení či diskoték porušili platný zákaz otvorenia svojich prevádzok a čelia preto vysokým pokutám a niekedy i policajným zásahom, upozorňuje AFP. Počas víkendu zasahovalo 150 policajtov v nočnom klube na juhu Poľska v meste Rybnik, kde použili omračovacie granáty a slzotvorný plyn.

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.