ŠTEFAN KOŽKA ODIŠIEL DO HERECKÉHO NEBA

AKTUALIZOVANÉ: Príčina smrti Štefana Kožku nie je známa, údajne mal vážne problémy so srdcom a k ochoreniu sa mal pridať aj koronavírus.

Foto NOVA SCÉNA
Dátum 14.12.2020

Z hereckého prostredia prišla správa o úmrtí herca Štefana Kožku. Príčina smrti nie je známa. Údajne mal vážne problémy so srdcom a k ochoreniu sa mal pridať aj koronavírus. O úmrtí hovoria viacerí jeho hereckí kolegovia, médiám sa zatiaľ nepodarilo skontaktovať s exmanželkou Zuzanou Skopálovou. Herec  Štefan Kožka mal 66 rokov.  Nevládne telo údajne našiel jeho sused v dome v Rajke, kde v ostatnom čase žil. Diváci sa so Štefanom Kožkom stretávali v televíznom seriáli Horná Dolná, kde hral dedinského veterinára. Herec si však zahral aj vo Fontáne pre Zuzanu 2, v Tisícročnej včele ale aj v rodinnej ságe Alžbetin dvor.

Štefan Kožka sa narodil 11. augusta 1954 v Trenčíne ako najmladší z troch detí. Herecká profesia ho lákala už od detstva. Jeho otec, vojak z povolania, hrával ochotnícke divadlo. Štefan Kožka ako tretiak základnej školy začal chodiť do dramatického súboru v Ľudovej škole umenia. Neskôr sa presťahoval s rodičmi do Bratislavy.

Po skončení štúdia herectva na bratislavskej Vysokej škole múzických umení (VŠMU) sa v roku 1977 stal členom Divadla pre deti a mládež v Trnave. Počas jedenástich sezón vytvoril množstvo pozoruhodných postáv ako napríklad Bobák (Faustiáda, 1981), Romeo (Romeo a Júlia, 1982), Zámbor (Ako bolo, 1984), či Tartuffe (Tartuffe, 1984). V roku 1988 prešiel Štefan Kožka z Trnavy do Poetického súboru v Bratislave, ktorý sa neskôr zlúčil s divadlom Nová Scéna. Na divadelných doskách účinkoval v desiatkach inscenácií. V známom muzikáli Fidlikant na streche (2007) alternoval hlavnú postavu s hercom Mariánom Slovákom. Diváci mohli Štefana Kožku vidieť v divadelnej kriminálnej komédii Šialené nožničky (2010), v hre Ešte jeden do partie (2010) alebo v pôvodnom slovenskom muzikáli František z Assisi (2010). V komediálnej hre Figaro sem, Figaro tam (2011) si zahral grófa Almavivu a v pôvodnom slovenskom muzikáli Mata Hari (2013) sa predstavil v úlohe manžela exotickej tanečnice Rudolfa McLouda. Ako režisér pracoval umelec na muzikáloch Hair (2003), Muzikálový sen (2011), Cigáni idú do neba (2012), Sláva (2013), Vyhadzovači (2013), alebo HairSpray (2014).

Okrem pôsobenia na slovenských divadelných scénach účinkoval Štefan Kožka v mnohých televíznych a filmových projektoch. Prvý dotyk s kamerou mal ako 13-ročný vo filme Rok na dedine (1967). Hral v seriáli Nepokojná láska (1975), nasledovali filmy ako napríklad Súkromná vojna (1977), Smrť šitá na mieru (1979), Tisícročná včela (1983), známa a obľúbená komédia Sladké starosti (1984), Šiesta veta (1986) či šesťdielny televízny film Alžbetin dvor (1986). K jeho ďalším filmom patria napríklad Fontána pre Zuzanu 2 (1993), dráma Zurvalec (1993), Herodes a Herodias (1996), rozprávka Zlatý hlas (2004) alebo študentský film Otec (2009). V ostatných rokoch sa obsadzovaný herec objavil v populárnych seriáloch Záchranári (2003), Priateľky (2008), Odsúdené (2009), Ako som prežil (2009) a Pod povrchom (2012), alebo tiež divácky obľúbený seriál z vinárskeho prostredia Búrlivé víno (2012), v ktorom si zahral menšiu úlohu vinára zo spolku Vínečko. K novším patrili seriály Horná Dolná (2015-2020) či Strážmistr Topinka (2019).

K najnovším inscenáciám, v ktorých Štefan Kožka účinkoval, patrila hra Bosé nohy v parku, a tiež obnovená premiéra pôvodného slovenského rockového muzikálu Cyrano z predmestia. Pri príležitosti svojich vlaňajších 65. narodenín Štefan Kožka pre TASR povedal: "Ja prijímam každú rolu s pokorou a zodpovednosťou urobiť ju čo najlepšie - blízko k človeku a divákovi, aby mala svoje človečenstvo. Ale minule som rozmýšľal, že čo by som strašne chcel, tak potom, ako som robil Tovjeho vo Fidlikantovi na streche, tak by som išiel v stopách Vlada Müllera a chcel by som, keby mi to bolo umožnené, Gréka Zorbu."

Zákaz kopírovať texty bez súhlasu Mayer Media,
vydavateľstvo udeľuje povolenie len na použitie odkazu na originálny článok.

DISKUTUJÚCIM: Zapojiť sa do diskusie môžete len po registrácii a prihlásení sa do svojho účtu.


UPOZORNENIE: Vážení diskutujúci, podľa platných zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť IP adresu, e-mail, vaše príspevky a pod. v prípade, že tieto príspevky v diskusnom fóre budú porušovať zákon. V tejto súvislosti vás prosíme, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. Medzi také príspevky patria komentáre rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Za každý zverejnený príspevok nesie zodpovednosť diskutujúci, nie vydavateľ či prevádzkovateľ Extra plus.